Hanau kurbanlarının fotoğraflarına saldırı

  • 22 Şubat 2021 13:26
  • 30
  • 0 Yorum
Hanau kurbanlarının fotoğraflarına saldırı

Almanya’nın Hanau kentinde geçtiğimiz yıl ırkçı bir saldırı sonucu yaşamını yitiren 9 göçmen kökenli genç anısına Köln’de yapılan geçici anma köşesi tahrip edildi.

Almanya’nın Hanau kentinde geçtiğimiz yıl ırkçı bir saldırı sonucu yaşamını yitiren 9 göçmen kökenli genç anısına Köln’de yapılan geçici anma köşesi tahrip edildi. Kurbanların fotoğrafları nehre atıldı.Hanau saldırısında yaşamlarını yitiren 9 göçmen kökenli genci saldırının birinci yıldönümünde anmak amacıyla Köln'ün Rodenkirchen semtinde Ren Nehri'nin korkuluklarına asılan kurbanlara ait fotoğraflar tahrip edildi.

Köln Polisi, kimliği belirlenemeyen saldırgan ya da saldırganların kurbanların isimleri ve fotoğraflarının yer aldığı folyoları sökerek, Ren Nehri'ne attıklarını doğruladı.

Hanau'daki ırkçı saldırının yıldönümü vesilesiyle Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD) Gençlik Kolları (Jusos) tarafından Cuma günü korkuluklara asılan fotoğrafların tahrip edilmesi üzerine polis ve devlet güvenlik birimleri soruşturma başlattı.

Jusos Köln Yönetim Kurulu Başkanı Timon Marland, bölgede yürüyüş yaparken geçici anıtın tahrip edildiğini fark ettiğini belirterek, "İnsanların bu kadar nefret dolu olması beni şok ediyor ve inanılmaz derecede kızdırıyor" dedi.

Juso Başkanı Lena Snelting ise, görsellerin aşırı sağcılar tarafından tahrip edildiğinden yola çıktıklarını belirterek, "Bu eylem, ırkçılığın toplumumuzda büyük bir sorun olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Öldürülen insanlar için bir anma yerini yok etmekten çekinmeyenler kesinlikle saygısız davranıyorlar" diye konuştu.

Köln Jusos'un Twitter hesabından yapılan açıklamada da saldırı kınandı. Açıklamada, "Köln'deki birçok yerde Hanau kurbanlarını merkezi olmayan bir şekilde andık. Ne yazık ki, Rodenkirchen'de Ren kıyısındaki küçük anıtımız ve resimler Cumartesiyi pazara bağlayan gece tahrip edildi. Buna karşı şikayette bulunduk" denildi.

Tahrip edilen görsellerde geçtiğimiz yılın 19 Şubat günü ırkçı Alman Tobias R. tarafından katledilen Ferhat Unvar, Hamza Kurtović, Said Nesar Hashemi, Vili Viorel Păun, Mercedes Kierpacz, Kaloyan Velkov, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz ve Gökhan Gültekin'in fotoğrafları ve isimleri yer alıyordu.

DW/TY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell