TCMB Başkanı Ağbal'dan toparlanma mesajı

  • 27 Kasım 2020 09:49
  • 1059
  • 0 Yorum
TCMB Başkanı Ağbal'dan toparlanma mesajı

TCMB Başkanı Ağbal, Türkiye ekonomisindeki toparlanmanın yaz aylarından itibaren belirginleştiğini belirterek, "sıkı parasal duruşumuz mevcut makrofinansal risklerin azaltılmasına destek

TCMB Başkanı Ağbal, Türkiye ekonomisindeki toparlanmanın yaz aylarından itibaren belirginleştiğini belirterek, "sıkı parasal duruşumuz mevcut makrofinansal risklerin azaltılmasına destek olacaktır" dedi.Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yılın ikinci Finansal İstikrar Raporu'nu bugün yayınladı. TCMB Başkanı Naci Ağbal, Finansal İstikrar Raporu ile ilgili yaptığı değerlendirmede ekonomide toparlanma mesajı verdi.

TCMB Başkanı Ağbal, küresel koronavirüs salgınının Türkiye'nin büyüme görünümünü belirgin ölçüde zayıflattığını, ancak olumsuz makrofinansal etkilerinin giderilmesine yönelik genişleyici maliye ve para politikalarının uygulanmasına başlandığını belirtti. Ağbal, "Türkiye ekonomisindeki toparlanma yaz aylarından itibaren belirginleşmiştir" ifadesini kullandı.

Diğer yandan, salgın dönemine özgü koşullarda sağlanan kredi ve parasal büyüklüklerdeki hızlı artışın da etkileriyle güçlenen iç talebe ve altın ithalatına bağlı olarak cari işlemler açığı yükselmiş ve mevduat dolarizasyonu eğiliminin arttığına dikkat çeken Ağbal, "Bu durum, kurlar ve döviz rezervleri üzerinde baskı oluşturarak, fiyat istikrarına ve makrofinansal istikrara yönelik riskleri artırmıştır" dedi.

Merkez Bankası'nın temel amacının fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek olduğunu vurgulayan Ağbal, fiyat istikrarının finansal istikrar için vazgeçilmez bir unsur olduğunun altını çizdi. Ağbal, "Fiyat istikrarının sağlanması ve sürdürülmesi odaklı sıkı parasal duruşumuz mevcut makrofinansal risklerin azaltılmasına destek olacaktır" dedi. Finansal istikrarın korunması için "Finansal piyasaların gelişmesi ve etkin çalışması gözetilecek, makrofinansal ölçekte kırılganlıkların oluşmasının önlenmesi ve var olan kırılganlıkların azaltılması amacıyla ilgili paydaşlarla koordineli ve etkili politikalar uygulanacaktır" ifadelerine yer verdi.

DW/JD,EC

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell