Afganistan'da okula saldırı

  • 25 Ekim 2020 12:17
  • 120
  • 0 Yorum
Afganistan'da okula saldırı

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki bir okula düzenlenen terör saldırısında en az 24 öğrenci hayatını kaybetti. Saldırıyı IŞİD üstlendi.Afganistan’da Taliban ile Afgan hükümeti

Afganistan'ın başkenti Kabil'deki bir okula düzenlenen terör saldırısında en az 24 öğrenci hayatını kaybetti. Saldırıyı IŞİD üstlendi.Afganistan’da Taliban ile Afgan hükümeti arasında barış görüşmeleri devam ederken başkent Kabil'deki bir okula düzenlenen terör saldırısı endişe yarattı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı'nın verdiği bilgilere göre, saldırgan Kabil'in batısındaki okula girmeye çalışırken güvenlik güçleri tarafından fark edilmesi üzerine kendisini havaya uçurdu. Saldırıda en az 30 öğrencinin hayatını kaybettiğini bildiren Bakanlık, 70 kişinin de yaralandığını açıkladı.

IŞİD örgütü saldırıdan kısa bir süre sonra saldırıyı üstlenen bir açıklama yayınladı. Örgütün internet sitesinde yayınlanan açıklamada, "bir şehit şövalyenin Şiilerin toplandığı bir alanda patlayıcı kemerini patlattığı" ifadeleri yer aldı. Taliban örgütü ise saldırıyı kendilerinin düzenlediğine yönelik iddiaları reddetti.

Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Yardım Misyonu, saldırıyı "kalpsiz bir savaş suçu" sözleriyle kınadı. Üst düzey Afgan yetkililer de saldırıyı kınayan açıklamalar yaptı.

Taliban ile Afgan hükümeti arasında eylül ayından bu yana Katar'ın başkenti Doha'da barış görüşmeleri yürütülüyor. Ancak görüşmelere rağmen ülkede şiddet olayları devam ediyor. Şubat ayında ABD ile Taliban arasında Amerikan askerlerinin ülkeden çekilmesini öngören bir barış anlaşması imzalanmış, anlaşma sonrası başkent Kabil'de büyük çaplı bir saldırı meydana gelmemişti.

epd,dpa / BÖ,ET

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell