Formula 1 yeniden İstanbul'da

  • 25 Ağustos 2020 13:58
  • 1269
  • 0 Yorum
Formula 1 yeniden İstanbul'da

İstanbul, dokuz yıl aradan sonra yeniden bir Formula 1 yarışına ev sahipliği yapacak. İstanbul Park pistindeki yarış, 15 Kasım'da gerçekleşecek.Formula 1 (F1) yönetimi, pandemi nedeniyle

İstanbul, dokuz yıl aradan sonra yeniden bir Formula 1 yarışına ev sahipliği yapacak. İstanbul Park pistindeki yarış, 15 Kasım'da gerçekleşecek.Formula 1 (F1) yönetimi, pandemi nedeniyle revize edilen yarış takvimine İstanbul Park pistinin de alındığını açıkladı. 2020 sezonuna İstanbul'un yanı sıra Bahreyn ve Abu Dabi'de düzenlenecek yarışlar da eklendi.

F1'den yapılan açıklamaya göre, İstanbul'daki yarış 15 Kasım'da gerçekleşecek.

Bahreyn'in 26 Kasım ve 6 Aralık'ta iki yarışa ev sahipliği yapacağını duyuran F1 yönetimi, sezonun 13 Aralık'ta Abu Dabi'de tamamlanacağını açıkladı.

Çin yarışı iptal

Organizatörler, daha önce ertelendiğini açıkladığı Şanghay yarışının ise takvimden tamamen çıkarıldığını duyurdu. Böylece sezondaki toplam yarış sayısı 17 oldu. Pandemi öncesi yapılan planlarda, sezonun 22 yarıştan oluşması öngörülüyordu.

İstanbul'un Tuzla ilçesindeki İstanbul Park'ın 5,3 kilometrelik pistinde 15 Kasım'da düzenlenecek yarış, sezonun 14'üncü mücadelesi olacak.

Yedi sezon ev sahipliği yaptı

İstanbul'daki son F1 yarışı 2011 yılında düzenlenmişti. İstanbul Park, 2005-2011 yılları arasında yedi sezon yarışlara ev sahipliği yapmıştı.

Mart ayında başlaması planlanan F1 sezonundaki ilk yarış, koronavirüs salgını nedeniyle ancak 5 Temmuz'da yapılabilmişti. Sezon içinde şu ana kadar Avusturya, Macaristan, İngiltere ve Belçika'da yarışlar yapılırken, tüm yarışlar seyirsiz gerçekleşti.

Ancak F1'den bugün yapılan açıklamada, önümüzdeki yarışlardan bazılarının kısıtlı sayıda seyirciyle gerçekleşeceğini duyurdu. Ancak bunların hangi ülkelerdeki yarışları kapsadığı belirtilmedi.

F1 yönetimi geçen ay da Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Brezilya ve Kanada'daki yarışları iptal ederek takvime Almanya, Portekiz ve İtalya'dan pistler eklemişti.

DW,AFP,dpa / CÖ,ET

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell