Koronavirüs Avusturya ve İsviçre'ye sıçradı

  • 25 Şubat 2020 17:26
  • 202
  • 0 Yorum
Koronavirüs Avusturya ve İsviçre'ye sıçradı

Koronavirüs İtalya'nın ardından diğer Avrupa ülkelerine de yayılıyor. Avusturya, İsviçre ve Hırvatistan'da virüs tespit edildi. Kanarya Adalarından Tenerifa'da bin kişinin kaldığı bir

Koronavirüs İtalya'nın ardından diğer Avrupa ülkelerine de yayılıyor. Avusturya, İsviçre ve Hırvatistan'da virüs tespit edildi. Kanarya Adalarından Tenerifa'da bin kişinin kaldığı bir otel karantinaya alındı.Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni koronavirüs Avrupa'da hızla yayılmaya devam ediyor. İtalya'da virüs nedeniyle yedi kişinin yaşamını yitirmesinin ardından koronavirüs İsviçre'de de görüldü. Sağlık Dairesi tarafından yapılan açıklamada, bir kişiye virüsün bulaştığı teyit edildi. Virüs bulaşan kişi İtalya sınırındaki Tessin Kanton'unda yaşıyor.

Avusturya'da iki kişide koronavirüs

İtalya'ya komşu Avusturya'da iki kişide virüs tespit edildi. Ülkenin batısındaki Tirol Eyaleti Başbakanı Günther Platter bölgelerinde yaşayan iki İtalyan'da virüs tespit edildiğini belirtti. Platter, yerel medyaya yaptığı açıklamada, söz konusu kişilere İtalya'nın Lombardiya bölgesine yaptıkları seyahat sırasında virüsün bulaştığını tahmin ettiklerini söyledi.

ORF televizyon kanalına konuşan her ikisi de 24 yaşında olan İtalyanların, Innsbruck hastanesinde karantina altında alındığı belirtildi.

Hırvatistan'da ilk vaka

Balkan ülkelerinden Hırvatistan'da ilk koronavirüs vakası tespit edildi. Başbakan Andrej Plenkovic, bugün başkent Zagreb'te yaptığı açıklamada, bir kişide Covid-19 virüsünün görüldüğünü teyit ederek, genç hastada belirtilerin "hafif" olduğunu sözlerine ekledi. Sağlık Bakanı Vili Beros, söz konusu kişinin geçen hafta İtalya'da virüsün görüldüğü Milano kentinde olduğunu belirtti.

İspanya'ya bağlı Kanarya Adalarının en büyüğü olan Tenerife'de de yaklaşık bin kişinin kaldığı bir otel karantinaya alındı. İspanyol El Mundo gazetesi, adanın güneybatısındaki Adeje kasabasında otelde kalan herkese test yapılacağını yazdı. İtalya'nın Lombardiya bölgesinden gelen bir kişide Covid-19 testinin positif çıkması üzerine otelin karantinaya alındığı kaydedildi. İspanyol basını, söz konusu kişinin eşinde de virüs tespit edildiğini duyurdu. Çiftin bir hastanede karantinaya alındığı belirtildi.

İtalya'da virüs nedeniyle yedi kişi yaşamını yitirdi, hastalığa yakalananların sayısı ise 280'i aştı.

İran'da ölümler artıyor

Virüsün İran Sağlık Bakan Yardımcısı İraj Harirçi'yi de bulaştığı belirtildi. IRNA devlet televizyonunda video mesajı yayınlanan Harirçi, Covid-19 testlerinin pozitif çıktığını açıkladı. İran'da virüs nedeniyle ölenlerin sayısının 16'ya yükseldiği bildirildi. İran'da bugüne kadar 95 kişiye hastalığın bulaştığı belirlendi. İran Çin dışında virüsün en fazla can aldığı ikinci ülke konumunda bulunuyor.

DSÖ'den hazırlık çağrısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün hızla yayılması karşısında, ülkelere hazırlıklı olma çağrısında bulundu. DSÖ'nün Koronavirüs Grubu Başkanı Bruce Aylward, hastalığın ortaya çıkması durumunda ilgili kurumların hızla tepki vermesi gerektiğini vurgulayarak, hastanelerde yatakların ve karantina istasyonlarının hazır tutulmasının şart olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü dünya üzerinde 77 binden fazla kişiye virüs bulaştığını ve bugüne kadar virüsün yol açtığı hastalık nedeniyle ölenlerin sayısının 2 bin 600'ü aştığını belirtiliyor.

AFP,Reuters,dpa / JD,SSB

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell