ABD istihbaratına göre Rusya ön seçime Sanders lehine müdahale etti

  • 22 Şubat 2020 14:55
  • 85
  • 0 Yorum
ABD istihbaratına göre Rusya ön seçime Sanders lehine müdahale etti

Amerikan istihbaratın edindiği bilgilere göre Rusya, Bernie Sanders’ın Demokratların başkan adayı olması için ABD başkanlık seçimlerine müdahalede bulunuyor.ABD'de Demokrat

Amerikan istihbaratın edindiği bilgilere göre Rusya, Bernie Sanders’ın Demokratların başkan adayı olması için ABD başkanlık seçimlerine müdahalede bulunuyor.ABD'de Demokrat Parti'nin başkan aday adaylarından Bernie Sanders, Bakersfield kentinde basın mensuplarına bir açıklama yaptı. Sanders istihbarat yetkililerinin kendisine, partisinin başkan adayı seçilmesi için Rusya'nın ön seçim sürecine müdahale ettiğini söylediğini aktardı.

"İstihbaratçılar tam da şu anda 2020'de seçim kampanyasına müdahale ettiklerini bize söylüyor" diyen Sanders "Ben de Sayın Putin'e şunu söylüyorum, eğer başkan seçilirsem emin olun ki Amerikan seçimlerine müdahale edemeyeceksiniz" diye konuştu.

The Washington Post gazetesi konuyla ilgili cuma günkü sayısında ABD yetkililerinin Rusya'nın seçimlere müdahalesi konusunda Bernie Sanders'ın yanı sıra ABD Başkanı Donald Trump'ı ve bazı milletvekillerini bilgilendirdiğini yazmıştı. Gazetenin haberinde müdahalenin biçimine dair bir ayrıntı yer almamıştı.

Sanders yaklaşık bir ay önce de kendisine konuyla ilgili bilgi verildiğini söyledi. "Bize Rusya'nın ve belki başka ülkelerin de bu kampanyaya müdahale edeceği söylendi" diyen Sanders "Rusya Amerikan seçimlerinden uzak dur” diye konuştu.

"Yaptıkları şey çok çirkin, bazı Tweetlerini ve malzemelerini gördüm" diyen Sanders "Bizi bölmek istiyorlar. Kaos yaratmak istiyorlar. Amerika'da nefret yaratmak istiyorlar" dedi.

Rusya ise ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönündeki iddiaları reddetti. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada "Bunlar, ne yazık ki seçimlere yaklaştıkça artacak olan paranoyak açıklamalar" dedi. Peskov "Bunların gerçekle hiçbir alakası yok” diye konuştu.

Reuters / EC

©Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell