Çavuşoğlu: Ateşkes bozulmazsa Libya'ya ek asker gitmeyecek

  • 23 Ocak 2020 15:14
  • 1589
  • 0 Yorum
Çavuşoğlu: Ateşkes bozulmazsa Libya'ya ek asker gitmeyecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya'da çatışan tarafların ateşkese uyduğu sürece Türkiye'nin bu ülkeye ek askeri birlik veya danışman göndermeyeceğini söyledi.Çavuşoğlu Rus RİA

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya'da çatışan tarafların ateşkese uyduğu sürece Türkiye'nin bu ülkeye ek askeri birlik veya danışman göndermeyeceğini söyledi.Çavuşoğlu Rus RİA haber ajansına verdiği röportajda, , "Ateşkese uyulduğu sürece şimdilik hiç kimsenin askeri danışman, birlik veya başka ülkelerden paralı asker göndermeyeceği, hiçbir şekilde daha fazla ilave personel sağlanmayacağı konusunda anlaştık. Herkes taahhütte bulundu" diye konuştu.

Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler'in Libya'ya silah ambargosu ve yaptırım kararı olduğunu anımsatarak, "En önemli konu ve kriter, çatışmaların durması ve ateşkestir. Herkes ateşkese uyduğu sürece, Libya veya diğer ülkelere yönelik yaptırımları konuşmayacağız, siyasi sürece ve bu sürecin hızlandırılmasına odaklanacağız" dedi.

Kalıcı ateşkes çabası

İç savaş halindeki Libya'da Türkiye'nin tanıdığı Trablus'taki hükümet güçleriyle General Halife Hafter'e bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Taraflar arasında Ankara ile Rusya'nın arabuluculuğunda sağlanan geçici ateşkesi kalıcı hale getirmek için uluslararası çabalar sürüyor.

Libya'daki süreci, Suriye meselesiyle ilgili Astana süreci gibi organize etmeye başladıklarını da aktaran Çavuşoğlu, hem İstanbul hem de Moskova'da Türkiye ve Rusya'nın katılımıyla Libya kriziyle ilgili toplantılar yapıldığını belirtti.

Cenevre'de yapılacak Libya konusundaki askeri komite toplantısında, tarafların kendi aralarında görüşmelerini tercih ettiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, gelecekte yardım veya aracıya ihtiyaç duyulursa Birleşmiş Milletler'in bu görüşmelere aktif olarak katılması gerektiğini kaydetti.

Libya'daki Türk askeri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de 2 Ocak'ta kabul edilen tezkerenin ardından Libya'ya "peyder pey asker gönderileceği" açıklamıştı. Türkiye'nin şimdiye kadar Libya'ya hangi görevle, kaç asker gönderdiği resmi olarak açıklanmazken, AKP kaynaklarından Türk basınına yansıyan haberlere göre 35 civarında TSK mensubu koordinasyon amacıyla bu ülkeye gitti. Ayrıca Türkiye'nin güdümündeki Suriyeli muhaliflerin de muharip güç olarak Libya'ya gönderildiği iddia edilmişti.

DW/GY,TY

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell