Doğu Akdeniz'de sığınmacı geçişleri arttı

  • 17 Ocak 2020 18:52
  • 71
  • 0 Yorum
Doğu Akdeniz'de sığınmacı geçişleri arttı

AB sınır koruma ajansı Frontex, Doğu Akdeniz güzergahını kullanarak Avrupa Birliği'ne yasa dışı giriş yapanların sayısının bir önceki yıla oranla yüzde 46 arttığını

AB sınır koruma ajansı Frontex, Doğu Akdeniz güzergahını kullanarak Avrupa Birliği'ne yasa dışı giriş yapanların sayısının bir önceki yıla oranla yüzde 46 arttığını duyurdu.Doğu Akdeniz üzerinden yasa dışı olarak Avrupa Birliği'ne (AB) giriş yapan göçmen sayısının geçtiğimiz yıl, 2018'e göre yüzde 46 oranında arttığı bildirildi. AB sınır koruma ajansı Frontex tarafından Brüksel'de yapılan açıklamada, Avrupa genelinde kaçak göçmenlerin sayısının düşmesine rağmen Akdeniz'in doğusu üzerinden AB'ye gelenlerin sayısının, 2019 senesinde 82 bin 564 kişi olduğu kaydedildi.

Yaşanan bu artışta, Suriye ve Afganistan'daki istikrarsız durumun etkili olduğunu ifade eden Frontex Direktörü Fabrice Leggeri, Afganlar ve İranlılar için ülkelerindeki olumsuz ekonomik koşulların ve Suudi Arabistan'ın kendi iş piyasasını dışarıdan gelen işçilere kısıtlamasının da yaşanan bu artışta etkili olduğunu dile getirdi.

Artan göçmen sayısı özellikle Yunanistan üzerinde büyük baskı yaratıyor. Resmi verilere göre, geçtiğimiz Nisan ayında 14 bin sığınmacının yaşadığı, Midilli, Sakız, Sisam, İleryoz ve İstanköy adalarında yıl sonu itibari ile 42 bin kişi barınmaya çalışıyor.

"Türk Sahil Güvenliği iyi iş çıkarıyor"

Fabrice Leggeri'ye göre Türkiye de göç baskısı ile mücadele eden bir başka ülke. Türkiye sahillerinden Yunanistan'a geçmeye çalışanların sayısının arttığını kaydeden Leggeri, "Ancak Türk Sahil Güvenliği'nin geçiş yapmaya çalışan kişileri yakalama konusunda çok iyi bir iş çıkardığını da görüyoruz" dedi. Frontex verilerine göre izinsiz sınır geçişlerinde oran olarak Doğu Akdeniz güzergahından daha yüksek bir artışın kaydedildiği tek bölge ise Balkanların batısı. Buradaki geçişlerde de bir önceki seneye oranla yüzde 143'lük bir artış yaşandı. Bu da 14 bin 183 kişiye tekabül ediyor.

Ancak daha önce açıklanan rakamlara göre, AB genelinde kaçak giriş yapanların sayısında, 2013 yılından bu yana en düşük seviye görüldü. Frontex'in AB genelinde tespit ettiği kaçak giriş yapan göçmen sayısı yaklaşık 139 bin. Söz konusu rakam, 2018 yılına oranla yüzde altı düşüş yaşandığını gösteriyor. Yasa dışı sığınmacı trafiğinin yoğun olduğu diğer güzergahlardan Orta Akdeniz üzerinden İtalya ve Malta'ya geçenlerin oranında, bir önceki seneye göre yüzde 41, Batı Akdeniz üzerinden İspanya'ya geçenlerde ise yüzde 58 düşüş görüldü.

dpa / ET,TY

© Deutsche Welle

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell