Mahkeme: "Göç öldürür!" afişi kısmen gerçeği yansıtıyor

  • 01 Aralık 2019 10:51
  • 122
  • 0 Yorum
Mahkeme: "Göç öldürür!" afişi kısmen gerçeği yansıtıyor

Giessen'de bir mahkeme tarihten örneklerin "göçün ölüm ve felakete neden olabileceğini" gösterdiği gerekçesiyle aşırı sağcı NPD'nin "Göç öldürür!" şeklindeki afişinin "kısmen

Giessen'de bir mahkeme tarihten örneklerin "göçün ölüm ve felakete neden olabileceğini" gösterdiği gerekçesiyle aşırı sağcı NPD'nin "Göç öldürür!" şeklindeki afişinin "kısmen gerçeği yansıttığına" hükmetti.Almanya'da Giessen İdare Mahkemesi, tarihten örneklerin "göçün ölüm ve felakete neden olabileceğini" gösterdiği gerekçesiyle aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Parti'nin (NPD) "Göç öldürür!" şeklindeki afişinin "kısmen gerçeği yansıttığına" hükmetti.

Frankfurt yakınlarındaki Giessen'deki mahkeme "Göç öldürür! (Migration tötet!)" ifadesine yer veren aşırı sağcı NPD'nin seçim afişinin "en azından kısmen gerçeği yansıttığına" ve ırksal nefret içermediğine hükmetti.

Legal Tribune Online ve Yazı İşleri Ağı'nın (RND) haberine göre tarihten örnekler veren hakim Andreas Hofer, "yabancılara dostane tavır sergileyen" Roma İmparatorluğu'nun Kavimler Göçü sonucunda yıkıldığını, bunu Avrupa'dan Amerika katasına göçün izlediğini, bunun ise Amerikan yerlileri için ölümcül sonuçları olduğunu kaydetti. Hakim "Tarihten bu örnekler göçün gerçekten ölüm ve felakete neden olabileceğini" göstermektedir ifadelerine yer verdi.

Kararda ayrıca Avrupa’ya ulaşmak için Akdeniz’i geçmeye çalışırken hayatını kaybeden çok sayıdaki sığınmacının da “göçün neden olduğu bir diğer ölümcül tehlikeyi” ortaya koyduğu kaydedildi.

Ne olmuştu?

Aşırı sağcı NPD’nin 2019 Avrupa Parlamentosu seçimleri için kullandığı afişlerde "İşgali durdur: göç öldürür!" ifadesine yer veriliyordu. Kent yönetimi "nefret söylemi içerdiği" gerekçesiyle NPD'den seçim afişlerini iki gün içinde kaldırmasını talep etmiş, NPD bunun üzerine konuyu mahkemeye taşımıştı.

Alman basınında yer alan haberlere göre hakim Andreas Hofer 2015'te de "Fazla göçün Alman kültürünün ölümüne neden olabileceği" şeklinde bir açıklama yapmıştı.

DW/BW,JD

©Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell