ABD'den Türkiye'ye yaptırım uyarısı

  • 11 Kasım 2019 06:40
  • 90
  • 0 Yorum
ABD'den Türkiye'ye yaptırım uyarısı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın buluşması öncesinde Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, S-400'lerden vazgeçmezse Türkiye'ye yaptırım ihtimali bulunduğu

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın buluşması öncesinde Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien, S-400'lerden vazgeçmezse Türkiye'ye yaptırım ihtimali bulunduğu mesajı verdi.ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien Pazar günü yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Rus S-400 hava savunma sistemi alma konusundaki adımından ABD'nin hâlâ "büyük rahatsızlık duyduğunu" söyledi. CBS televizyonunda yayınlanan "Face the Nation" programında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan O'Brien "NATO'da S-400'lerin yeri yok" diye konuştu. O'Brien "NATO bünyesinde bu tip önemli Rus askeri alımlarının yeri yok. Bu, Erdoğan Washington'a geldiğinde Başkan Trump'ın kendisine açık bir şekilde vereceği bir mesaj olacak" dedi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı O'Brien, Türkiye Rus yapımı S-400'lerden vazgeçmezse Amerikan Kongresi'ndeki her iki kanattan da destek gören yaptırımlarla karşı karşıya kalmasının ihtimal dahilinde olduğunu söyledi. O'Brien bu bağlamda Amerika'nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’na (CAATSA) gönderme yaptı. ABD'de 2017 yılında yürürlüğe giren yasa ile Rusya, İran ve Kuzey Kore'ye yaptırımlar uygulanıyor. Yasa diğer ülkeleri de bu üç ülkeyle işbirliği yapmaması konusunda uyarıyor.

Robert O'Brien öte yandan ABD'nin Türkiye'nin NATO bünyesinde kalması için elinden gelen her şeyi yapacağını vurguladı.

Erdoğan-Trump buluşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Trump'ın 13 Kasım Çarşamba günü bir araya gelmesi ve ikili görüşmelerin ardından ortak bir basın toplantısı yapması bekleniyor. ABD Başkanı Trump Perşembe günü ise NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i kabul edecek.

ABD, Türkiye'nin Rus S-400 hava savunma sistemi satın almasına Amerikan Lockheed Martin üretimi F-35 savaş uçaklarının güvenliğini olumsuz etkileyebileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. ABD ve F-35 savaş uçağına sahip diğer NATO müttefikleri, Rus S-400 füze savunma sisteminin bu şekilde F-35'leri nasıl tespit ve takip edebileceğini öğrenmesinden ve gelecekte Rus yapımı silahlara karşı daha savunmasız hâle gelmesinden endişe duyuyor.

AP,dpa/BW,JD

©Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell