Suriyeli kaynaklar: SDG-Şam anlaşmasında özerklik yok

  • 14 Ekim 2019 17:01
  • 438
  • 0 Yorum
Suriyeli kaynaklar: SDG-Şam anlaşmasında özerklik yok

DW Türkçe’nin ulaştığı Suriyeli kaynaklara göre Şam ile SDG arasındaki anlaşma özerkliği kapsamıyor. Suriye ordusunun Kobani, Menbiç ve Kamışlı gibi bölgelerde sınırı kontrol

DW Türkçe’nin ulaştığı Suriyeli kaynaklara göre Şam ile SDG arasındaki anlaşma özerkliği kapsamıyor. Suriye ordusunun Kobani, Menbiç ve Kamışlı gibi bölgelerde sınırı kontrol edeceği belirtiliyor.Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK), Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarıyla yürüttüğü "Barış Pınarı Harekatı" adlı askeri operasyonu devam ederken Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren ve omurgasını Kürt birliklerinin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Pazar akşamı Şam hükümeti ile anlaşmaya vardığını duyurdu. Anlaşmanın detayları hakkında bilgi verilmedi, ancak Suriye ordusuna bağlı askerlerin sınır güvenliğini alarak TSK ve ÖSO'nun ilerleyişine engel olacağı vurgulandı.

Suriyeli Kürtlere yakın haber sitelerinden ise anlaşmanın içeriğine dair olduğu iddia edilen bazı bilgiler sızdırıldı. Söz konusu haberlerde Suriye Kürtlerine ülkenin kuzeyinde özerklik verileceği, SDG'nin örgütsel yapısına dokunulmayacağı, Kürtler ile Arapların yönetimde eşit söz hakkı olacağı ve SDG'nin Suriye ordusunun 5'inci kolordusu olarak görev yapacağı iddia edildi.

"Anlaşmada özerklik yok"

Ancak DW Türkçe'nin Suriye'nin kuzeyinde ulaştığı yerel kaynaklara göre anlaşmada bu maddeler yer almıyor. Yerel kaynaklara göre bu haberler, Şam yönetimine özerklik konusunda baskı yapmak için servis ediliyor. DW Türkçe'ye Şam'a yakın kaynakların verdiği bilgilere göre anlaşmada, özerklik verilmesi ya da SDG'nin 5'inci kolordu olarak faaliyetlerine devam etmesi yönünde bir madde yok, anlaşma yalnızca Suriye'nin kuzeyindeki sınır hattının kontrolü ve TSK'nin gerçekleştirdiği harekatı kısıtlamak için yapıldı.

Suriye ordusunun TSK ve ÖSO'nun halihazırda ilerleme katettiği Tel Abyad ve Resul Ayn'a konuşlanmayacağını aktaran kaynağa göre, Suriye ordusu Kamışlı, Kobani ve Menbiç gibi TSK ve ÖSO'nun henüz ele geçirmediği bölgelere girecek ve oralarda SDG savaşçılarıyla Türkiye sınırı arasında bir set oluşturacak.

Aynı kaynak, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in rızası olmadan bir anlaşmaya yeltenmeyeceğinin de altını çizdi. Putin ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yakın ilişkisine dikkati çeken kaynak, anlaşmadan Ankara'nın da haberdar olduğunu söyledi. Rusya'nın Birleşmiş Milletler toplantısında Türkiye'nin harekatına yeşil ışık yakması, Kürtleri sıkıştırıp Esad ile masaya oturmaya zorlamak için bir hamle olduğunu savunan Şam'a yakın kaynağa göre, Erdoğan'ın dört gün önce yaptığı bir konuşmada hârekatın Adana Mutabakatı'na dayandığına dair sözleri de bugün gelinen noktanın bir önsözü. Suriye ile Türkiye arasında imzalanan 1998 tarihli Adana Mutabakatı, iki ülkenin kendilerini tehdit eden terör örgütlerine karşı önlem almayı ve kendi topraklarında tüm faaliyetlerine engel olmayı öngörüyordu.

"Suriye askeri henüz Kobani'ye ulaşmadı"

DW Türkçe'nin yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre anlaşmanın ardından iddia edildiği gibi Suriye askeri henüz Kobani'ye ulaşmış değil. Ancak bazı birliklerin Menbiç'in güneyine ulaştığı ve zamanla ilçenin kuzeyine hareket ederek ÖSO'nun karşısında konuşlanacağı belirtiliyor.

Kaynaklar, Kamışlı'da da benzer bir durumun yaşanacağını söylüyor. Halihazırda ilçede Şam yönetiminin kontrolünde bir bölge ve havaalanının olduğunu hatırlatan kaynaklar, önceki gece Şam'dan kalkan bir uçakla üsse takviye yapıldığını söylüyor. Bugün itibariyle birliklerin kentin kuzeyine doğru hareket ettiği ve Türkiye sınırında yine ÖSO'nun karşısındaki yerini alacağı aktarılıyor.

Suriye Ordusu ayrıca Tabka, Til Temir ve Tel Abyad'ın güneyinde yer alan M-4 karayolunun altındaki Ayn İssa'ya da konuşlanmış durumda.

Tunca Öğreten / Suruç

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell