İtalya'da hükümet krizinden çıkış yolu aranıyor

  • 21 Ağustos 2019 08:45
  • 223
  • 0 Yorum
İtalya'da hükümet krizinden çıkış yolu aranıyor

İtalya'da Başbakan Conte'nin istifasının ardından gözler Cumhurbaşkanı Mattarella'ya çevrildi. Mattarelle bugün ve yarın siyasi partilerin genel başkanlarıyla bir araya geliyor.İtalya

İtalya'da Başbakan Conte'nin istifasının ardından gözler Cumhurbaşkanı Mattarella'ya çevrildi. Mattarelle bugün ve yarın siyasi partilerin genel başkanlarıyla bir araya geliyor.İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Başbakan Giuseppe Conte'nin dün akşam istifasını sunmasının ardından hükümet krizinin aşılması için çalışmalara başladı. Mattarella bugün ve yarın parlamentoda grubu bulunan siyasi partilerin temsilcileriyle bir araya gelerek, parlamentodaki mevcut dağılımın yeni hükümeti oluşturmaya yetip yetmeyeceğini belirleyecek.

Mevcut durumda koalisyon oluşturulamazsa Cumhurbaşkanı Mattarella parlamentoyu feshedebilecek. Böylece erken genel seçimlere gidilecek. İtalyan yasalarına göre Cumhurbaşkanının parlamentoyu feshetmesinden 60 gün sonra erken seçimler yapılabiliyor.

Beş Yıldız Hareketi, son kamuoyu yoklamalarından çıkan kötü sonuçlar nedeniyle erken seçime sıcak bakmıyor. Bu nedenle muhalefetteki sosyal demokrat Demokrat Parti (PD) ile bir ittifak oluşturmanın yollarını arıyor. Beş Yıldız Hareketi ve sosyal demokratlar parlamentoda kılpayı çoğunluğu sağlayabiliyor. Beş Yıldız Hareketi ve sosyal demokratların koalisyon kurmaları halinde Salvini'nin Başbakan olma planları gerçekleşemeyecek.

Salvini'inin umudu erken seçim

Hükümetin istifasına neden olan İçişleri Bakanı ve sağcı Lig Partisi lideri Matteo Salvini ise acilen erken seçime gidilmesini istiyor. Erken seçimin Ekim'de yapılmasını talep eden Salvini, bir sonraki seçimde başbakan olmayı hedefliyor.

Lig Partisi ve Beş Yıldız Hareketi Haziran 2018'de bağımsız Başbakan Conte liderliğinde bir koalisyon hükümeti kurmuştu. Ancak iki parti, son aylarda derin bir krize sürüklendi. Göçmen karşıtı bir politika izleyen Lig Partisi anketlere göre yükselişte, Beş Yıldız Hareketi'nde ise ciddi bir oy kaybı gözleniyor. Seçimlere gidilmesi durumunda Beş Yıldız Hareketi'nin ağır bir yenilgi alması söz konusu. Salvini'nin de daha güçlü bir parti olarak çıkmak için erken seçimlere gitmek istediği tahmin ediliyor.

dpa,Reuters,DW/TY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell