Erdoğan: Çetinkaya'nın tasarrufları ağır bedeller ödetti

  • 10 Temmuz 2019 09:13
  • 195
  • 0 Yorum
Erdoğan: Çetinkaya'nın tasarrufları ağır bedeller ödetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanlığı görevinden aldığı Murat Çetinkaya'yı eleştirdi. Erdoğan, Merkez Bankası'nın tamamen revize edilmemesi durumunda ciddi sıkıntılarla

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanlığı görevinden aldığı Murat Çetinkaya'yı eleştirdi. Erdoğan, Merkez Bankası'nın tamamen revize edilmemesi durumunda ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalınacağını söyledi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bosna Hersek ziyareti sonrası uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada Murat Çetinkaya'nın Cumhurbaşkanlık kararnamesiyle Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alınmasını değerlendirdi.

Habertürk'ün haberine göre Erdoğan, "Merkez Bankası Başkanı'nın tasarrufları neticesinde ağır bedeller ödedik" dedi.

Görevden alma hamlesinin yeni sistemin Cumhurbaşkanına verdiği yetki sonucu gerçekleştiğini vurgulayan Erdoğan, "Merkez Bankası Başkanı daha önce layüseldi, hiçbir şey soramazsınız, istediği gibi adım atar" diye konuştu. Bu durumun "çekilmez" hale geldiğini savunan Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yapılan değerlendirmenin ardından Merkez Bankası'nda değişikliğe gitme kararı aldıklarını söyledi.

Erdoğan, Merkez Bankası'na yönelik eleştirilerine şu sözlerle devam etti:

"Para Politikası Kurulu toplandığı zaman 'Acaba buradan bu defa ne çıkacak?' Bir diğer taraftan ayda bir toplanan Para Politikası Kurulu. Beyefendinin zamanında biliyorsunuz, senede 10'a indirildi. Bunlar bize sorularak değil kendi kendine yapılmış şeyler."

"Tamamıyla revize etmezsek sıkıntıyla karşı karşıya kalırız"

Çetinkaya'nın piyasalara güven vermediğini ve piyasalarla iyi iletişimi olmadığını da söyleyen Erdoğan, "Bunların hepsi başka sıkıntıları da meydana getirdi. Bundan dolayı değişime gidilmesinin ülke ekonomisi için hayırlı olacağına inandık" değerlendirmesini yaptı.

Merkez Bankası'nın, ekonominin finans ayağında kilit role sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan "Orayı tamamıyla bir revize edemezsek, orayı sağlam temellere bağlayamazsak orada ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliriz" dedi.

İki buçuk yıl Merkez Bankası Başkanlığı koltuğuna oturan Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasının ardından başkan yardımcılarından Murat Uysal göreve getirilmişti. Çetinkaya'nın görevden alınmasına ilişkin resmi bir gerekçe sunulmadı. Ancak, Merkez Bankası'nın politika faiz oranlarını Eylül ayından bu yana yüzde 24 seviyesinde sabit tutması Ankara'nın tepkisini topluyor. Yüksek faiz oranını sıkça eleştiren Erdoğan, bir yılda yüzde 30 değer kaybeden Türk Lirasının ve ekonominin güçlendirilmesi için düşük faiz politikası izlenmesini istiyor.

DW,rtr / ÖA,ET

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell