Merkez Bankası'na müdahale sonrası TL'de değer kaybı

  • 08 Temmuz 2019 11:39
  • 119
  • 0 Yorum
Merkez Bankası'na müdahale sonrası TL'de değer kaybı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı'nı görevden almasının ardından Türk Lirası haftaya yaklaşık yüzde 2'lik değer kaybıyla başladı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Bankası Başkanı'nı görevden almasının ardından Türk Lirası haftaya yaklaşık yüzde 2'lik değer kaybıyla başladı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'yı görevden almasının ardından Türk Lirası, Dolar ve Euro karşısında haftaya düşüşle başladı.

TL'deki değer kaybı yüzde 2 civarında oldu. Şu an Dolar/TL kuru 5,73, Euro/TL kuru ise 6,43 seviyesinde seyrediyor.

Societe Generale'in gelişmekte olan piyasalar strateji direktörü Phoenix Kalen, Çetinkaya'nın görevden alınmasının, "Erdoğan'ın para politikasına dikta etme ısrarının" göstergesi olduğunu belirtti. Reuters'ın haberine göre Kalen, "Daha genel olarak bakıldığında ise ekonomi politikalarındaki sıkı cumhurbaşkanlığı kontrolüne işaret ediyor" diye ekledi.

Erdoğan'ın bu hamlesinin ciddi faiz kesintilerine, bunun da finansal piyasa istikrarının ve Türk varlıklarına olan talebin olumsuz etkilenmesine neden olabileceğini ifade etti.

Erdoğan'ın Uysal'ı seçme nedeni

Reuters'a konuşan ekonomist ve bankacılar, Çetinkaya'nın yerine atanan yardımcısı Murat Uysal'ın faiz oranları konusundaki görüşlerinin Erdoğan'ın görüşlerine yakın olduğunu söyledi.

Faizlerde ciddi bir kesintiye gidilmesi beklentisinde olan üst düzey bir bankacı, "Uysal'ın Çetinkaya'ya göre faiz kesintisine daha sıcak baktığını biliyoruz. Atanmasının nedeni de bu" dedi.

Yine adının açıklanmaması kaydıyla ajansa konuşan üst düzey bir Türk yetkili ise Uysal'ın para ve döviz piyasalarındaki deneyimine dikkat çekerek "Piyasaların nabzını nasıl okuyacağını iyi bilir. Merkez bankacılık ve bankacılık mekanizmalarını da" dedi.

Ancak bazı isimler Uysal'ın para politikasında görece deneyimsiz olduğunu belirtti. "Tam bir ekonomist değil. Daha ziyade bankacı" diyen bir Türk ekonomist, Uysal'ın para politikası konusundaki bilgisini Merkez Bankası başkan yardımcısı iken "görev başında" edindiği kanaatinde olduğunu sözlerine ekledi.

DW,rtr/CÖ,ET

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell