Görlitz'de AfD-CDU yarışının galibi belli oldu

  • 17 Haziran 2019 09:50
  • 156
  • 0 Yorum
Görlitz'de AfD-CDU yarışının galibi belli oldu

Sağ popülist AfD adayının belediye başkanlığı seçiminin ilk turunu kazandığı Görlitz'de ikinci turun galibi CDU'lu aday Octavian Ursu oldu. Diğer siyasi partiler de, kazanması için

Sağ popülist AfD adayının belediye başkanlığı seçiminin ilk turunu kazandığı Görlitz'de ikinci turun galibi CDU'lu aday Octavian Ursu oldu. Diğer siyasi partiler de, kazanması için Ursu'ya destek verdi.Almanya'nın doğu eyaletlerinden Saksonya'nın Görlitz kentinde heyecanla beklenen belediye başkanlığı yarışı sonuçlandı. İlk turu sağ popülist Almanya için Alternatif'in (AfD) adayının kazandığı kentte ikinci tur seçimin galibi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili aday Octavian Ursu oldu. Ursu resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanlığı seçimlerinin ikinci turunda yüzde 55,1 oranında oy alırken, rakibi AfD'nin adayı Wippel'in oy oranı yüzde 44,9'da kaldı. Yeşiller'in adayı Franziska Schubert ikinci turda Ursu'ya destek verilmesi için seçimden çekilmişti.

Seçimlerin ardından açıklama yapan CDU'lu aday Octavian Ursu, kazanmasını "gidişata yön verici" şeklinde nitelendirdi. Ursu, Orta Almanya Radyo Televizyon Kurumu'na (MDR) yaptığı açıklamada, "Gerçekten de çoğunluk bu kentin gidişatı konusunda karar verdi. Burada Görlitz'in açık bir toplum mu yoksa dış dünyadan tecrit mi olacağı söz konusuydu. Seçimin sonucu halkın ekseriyetinin toplumda AfD çoğunluğu istemediğini gösterdi" dedi.

İlk turda AfD'nin adayı daha fazla oy aldı

Görlitz'de belediye başkanlığı seçimlerinin ilk turunda AfD'nin 37 yaşındaki adayı Sebastian Wippel yüzde 36, rakibi CDU'lu Ursu ise yüzde 30 oranında oy almıştı. İki siyasetçinin de oy oranının yüzde 50'yi geçememesi üzerine seçimler ikinci tura kalmıştı. AfD'nin adayının seçimleri kazanma ihtimali, tartışmalara neden olmuş, Yeşiller, Sosyal Demokrat Parti ve Sol Parti CDU'nun adayına destek vermişti. Hollywood'da boy gösteren Burghart Klaussner, Daniel Brühl gibi ünlü Alman oyuncular da seçimlerin ikinci turu öncesinde kamuoyuna yönelik bir mektup kaleme alarak, Görlitz'e AfD'li bir siyasetçinin beledie başkanı olmaması konusunda çağrıda bulunmuştu. Klaussner ve Brühl'e Hollywood'dan başka isimler de destek vermiş ve sanatçılar Görlitzlilere "açık ve hoşgörülü olunması" çağrısı yapmıştı.

Görlitz'deki seçimler AfD'li bir adayın büyükşehir belediye başkanlığı seçimini kazanma ihtimali nedeniyle Almanya gündeminin ilk sıralarına oturmuş ve yakından takip edilmişti. Saksonya Eyaleti'nde 1 Eylül'de eyalet meclisi seçimleri yapılacak.Yapılan son kamuoyu yoklamalarına göre, iktidarda olan CDU'nun oy oranı yüzde 24 olarak dikkat çekiyor. AfD'nin oy oranı ise bazı anketlerde CDU ile başa baş ya da önde görünüyor. Bu iki partiyi yüzde 15'er oy oranıyla Yeşiller ve Sol Parti takip ediyor. Kamuoyu yoklamalarına göre Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) oy oranı ise yüzde 10'un altında.

CDU genel başkanının tepki çeken tweeti

CDU Genel Başkanı Annegret-Kramp-Karrenbauer'in twitter hesabından CDU'lu Ursu'nun başarısıyla ilgili yaptığı paylaşım tartışmalara neden oldu. Kramp-Karrenbauer'in mesajında Ursu'nun AfD'li adaya karşı başarısını sadece CDU'ya mal etmesi, diğer partilerin tepkisine neden oldu. AfD'li adaya karşı kentte CDU'lu Ursu'ya partiler üstü destek verildi. Saksonya Sosyal Demokrat Parti Teşkilatı Başkanı Martin Dulig, Kramp-Karrenbauer'in bu paylaşımı ile "Görlitz'de neler olup bittiğini anlamadığını" gösterdiğini söyledi. Dulig, "Bu seçim sonucu birçoklarının ortak başarısıydı" ifadesini kullandı. CDU lideri Kramp-Karrenbauer kendisine gelen eleştirilerin ardından yaptığı paylaşımda, "Elbette Octavian Ursu'nun başarısı benim müteşekkir olduğum geniş bir ittifakın başarısıydı" ifadesine yer verdi.

dpa, AFP / HT, EA

©Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell