Avrupa'da sağ popülizme karşı gösteriler düzenlendi

  • 19 Mayıs 2019 15:16
  • 129
  • 0 Yorum
Avrupa'da sağ popülizme karşı gösteriler düzenlendi

Avrupa’nın 13 ülkesinde, "Herkes için Tek Avrupa – Milliyetçiliğe Karşı Senin Oyun" adlı oluşum tarafından on binlerce kişinin katıldığı aşırı sağ ve sağ popülizm karşıtı

Avrupa’nın 13 ülkesinde, "Herkes için Tek Avrupa – Milliyetçiliğe Karşı Senin Oyun" adlı oluşum tarafından on binlerce kişinin katıldığı aşırı sağ ve sağ popülizm karşıtı gösteriler düzenlendi.Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine bir hafta kala Avrupa’nın 13 ülkesinde, aşırı sağcı ve sağ popülist akımlara karşı geniş katılımlı protesto eylemleri yapıldı. "Herkes için Tek Avrupa – Milliyetçiliğe Karşı Senin Oyun" adli oluşum tarafından organize edilen ve 13 ülkede yaklaşık 50 kentte gerçekleşen eylemlere on binlerce kişi katıldı.

Organizatörler sadece Almanya’nın başkenti Berlin’deki gösteriye yaklaşık 50 bin kişinin katıldığını tahmin ederken, Frankfurt’ta yaklaşık 15 bin kişi eyleme iştirak etti. Bu iki şehir dışında Almanya’da Leipzig, Köln, Münih, Hamburg ve Stuttgart’ta da yapılan gösteriler aralarında çok sayıda sendika, insani yardım ve çevre örgütleri, kilise organizasyonları ve mültecilerle ilgili çalışmalar yapan dernek ve kuruluşlar tarafından destekleniyor.

Temel hukuk devleti prensiplerinin geleceği

Frankfurt’taki protesto eyleminden önce bir açıklama yapan Alman mültecilere yardım örgütü Pro Asyl’in yöneticisi Günter Burkhardt, Avrupa’nın uygarlaştırıcı temelinin insan hakları olduğunu ifade ederek, bu uygarlık standartının binlerce insan Akdeniz’de boğularak ölürken ya da Avrupa’nın, mültecilerin Libya cehennemine dönmesini finanse ederken yok edildiğini dile getirdi. Burkhardt, 26 Mayıs’ta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde temel hukuk devleti prensiplerinin geleceğinin güvence altına alınması için oy kullanılacağını ifade etti.

Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde kamuoyu yoklamalarına göre oylarını artıran sağ popülist partilere mensup siyasetçilerin, son dönemlerde mültecilere ve göçmenlere karşı söylemleri dikkat çekiyor.

epd/ET,JD

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell