Trump "Ortadoğu'ya 120 bin asker" haberini yalanladı

  • 14 Mayıs 2019 16:46
  • 75
  • 0 Yorum
Trump "Ortadoğu'ya 120 bin asker" haberini yalanladı

ABD Başkanı Donald Trump, Ortadoğu'ya 120 bin asker gönderileceği yönündeki haberin doğru olmadığını açıkladı. Trump, "Umarım böyle bir hazırlık yapmak zorunda kalmayız"

ABD Başkanı Donald Trump, Ortadoğu'ya 120 bin asker gönderileceği yönündeki haberin doğru olmadığını açıkladı. Trump, "Umarım böyle bir hazırlık yapmak zorunda kalmayız" dedi.Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Ortadoğu'ya 120 bin asker gönderme seçeneğini değerlendirdiği yönünde New York Times gazetesinde çıkan habere ABD Başkanı Donald Trump'tan yalanlama geldi.

Başkan Trump, "Bence bu bir yalan haber. Peki bunu yapar mıyım? Kesinlikle. Ancak böyle bir hazırlıklık yapmadık. Umarım böyle bir hazırlık yapmak zorunda da kalmayız. Mecbur kalırsak da ondan çok daha fazla asker göndeririz" diye konuştu.

New York Times gazetesi, Beyaz Saray'ın İran'ın Amerikan güçlerine saldırması ya da nükleer silah çalışmalarını yoğunlaştırması hâlinde Ortadoğu'ya 120 bin asker göndermeye yönelik bir planı değerlendirdiğini yazmıştı.

İsmi açıklanmayan Trump yönetimi yetkililerine dayandırılan habere göre, Başkan Donald Trump'ın üst düzey güvenlik danışmanlarıyla yaptığı toplantıda gündeme getirilen plan, İran'ın işgalini öngörmüyor.

Beyaz Saray'da ele alınan plan, ABD ile İran arasındaki gerginliğin tırmandığı bir dönemde gündeme geldi. Trump yönetiminin İran'la varılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından Tahran ve Washington arasında artan gerilimde son olarak İran, nükleer anlaşmadan kısmen çekildiğini duyurmuştu. ABD ise Tahran'a karşı Basra Körfezi'nde askeri varlığını artırma kararı almıştı. Pentagon, bölgeye savaş gemisi, amfibi hücum gemisi ve bombardıman uçağı gönderdiğini duyurmuştu.

rtr/ÖA,JD

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell