Türkiye ekonomisi 4. çeyrekte yüzde 3 daraldı

  • 11 Mart 2019 09:33
  • 204
  • 0 Yorum
Türkiye ekonomisi 4. çeyrekte yüzde 3 daraldı

Türkiye ekonomisinin 2018 yılı 4'üncü çeyreğinde yüzde 3 daraldığı, ekonominin 2018 yılında ise yüzde 2,6 büyüdüğü açıklandı. Türkiye ekonomisi 2017 yılında ise yüzde

Türkiye ekonomisinin 2018 yılı 4'üncü çeyreğinde yüzde 3 daraldığı, ekonominin 2018 yılında ise yüzde 2,6 büyüdüğü açıklandı. Türkiye ekonomisi 2017 yılında ise yüzde 7,4'lük büyüme kaydetmişti.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) 2018 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3 azaldı. GSYH 2018 yılında bir önceki yıla göre ise yüzde 2,6 artış gösterdi. Türkiye ekonomisi 2017 yılında ise yüzde 7,4'lük büyüme kaydetmişti.

TÜİK açıklamasında hanehalkı nihai tükekim harcamalarının dördüncü çeyrekte yüzde 8,9 azaldığı belirtildi. 2018 dördüncü çeyreğinde tarım, sanayi ve inşaat sektörünün GSYH'ye katkısının azaldığı ifade edildi.

Ekonominin, Türk Lirası'ndaki değer kayıpları, iç talepteki yavaşlama ve finansal koşullardaki sıkılaşma nedeniyle daralması bekleniyordu. Ekonomik büyüme 2018 yılı ikinci çeyreğinden bu yana ivme kaybı yaşıyor ve 2019 yılında da bu trendin devam etmesi bekleniyor.

Kömürcüoğlu: Resesyona girildi

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu büyüme rakamları ile ilgili olarak, "Geçen yılın ikinci yarısında finansal piyasalarda görülen sert dalgalanmanın, enflasyondaki keskin yükselişin ve parasal sıkılaşmanın finansal koşullar üzerinde yarattığı olumsuz etkinin yansımasını tüketim ve yatırımda görüyoruz. Ayrıca mevsimsellikten arındırılmış veri son iki çeyrektir daralarak Türkiye’nin teknik resesyona girdiğine işaret ediyor" dedi.

Kömürcüoğlu, "Ekonomide görülen daralmanın bu yılın ilk yarısında da devam etmesini bekliyoruz. 2018’in ikinci yarısında olduğu gibi bu yılın ilk yarısında da büyümeyi iç tüketim ve yatırımların aşağı çekmesini bekliyoruz" dedi.

Albayrak: En kötü geride kaldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Twitter'dan yaptığı paylaşımda 2018 yılı 4'üncü çeyrek büyümesinin beklentiler dahilinde gerçekleştiğini söyleyerek, "İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır" dedi.

DW/SSB,DÇÜ

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell