AP'nin en büyük grubuna Alman başkan

  • 08 Kasım 2018 12:52
  • 214
  • 0 Yorum
AP'nin en büyük grubuna Alman başkan

Avrupa Halk Partisi, Manfred Weber'i Mayıs ayındaki AP seçimlerinde liste başı adayı olarak belirledi. AB Komisyonu Başkanlığı'na da aday olan Alman siyasetçi, Türkiye'nin AB üyeliğine

Avrupa Halk Partisi, Manfred Weber'i Mayıs ayındaki AP seçimlerinde liste başı adayı olarak belirledi. AB Komisyonu Başkanlığı'na da aday olan Alman siyasetçi, Türkiye'nin AB üyeliğine karşıtlığıyla tanınan bir isim.Avrupa Parlamentosu'nun en büyük grubu Avrupa Halk Partisi, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlediği kongrede liste başı adayını belirledi. Kongrede yapılan oylamada Alman Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili siyasetçi Manfred Weber, Avrupa Parlamentosu'nun önümüzdeki yıl Mayıs ayında yapılacak seçimlerinde liste başı adayı seçildi. Weber aynı zamanda Jean-Claude Juncker'den boşalacak Avrupa Komisyonu Başkanlığı koltuğuna da aday gösterildi. Oylamada delegelerin yüzde 79'u Weber'in adaylığını desteklerken, Weber'in rakibi Finlandiya eski Başbakanı Alexander Stubb'a destek yüzde 20'de kaldı. 619 geçerli oyun 492'si Weber'e verildi.

Türkiye'nin AB üyeliğine karşı

46 yaşındaki Manfred Weber 14 yıldır Avrupa Parlamentosu'nda görev yapıyor. 2014 yılından bu yana Avrupa Halk Partisi'nin Grup Başkanlığı görevini yürütüyor. Weber Avrupa Komisyonu Başkanlığı'na adaylığını açıkladığında, bu göreve seçilmesi hâlinde Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecini sonlandıracağını belirtmişti. Göç konusunda kontrollerin sıkılaştırılmasını talep eden Weber, Avrupa'nın Hristiyan değerlerini savunmuştu.

Weber'in rakibi 50 yaşındaki Stubb ise ülkesinde aktif bir siyasetçi olarak tanınıyor. Uzun yıllar hükümette görev yapan Stubb'a çok fazla şans tanınmıyordu. Stubb, bugün yapılan oylamayı "Finlandiya ve Almanya arasında bir maça" benzetmişti.

Merkel'den tebrik

Alman Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisi Genel Başkanı, Başbakan Angela Merkel seçimler öncesinde yaptığı açıklamada Manfred Weber'e tam destek vermişti. Merkel, "Sevgili Alex seçim kampanyan için teşekkürler ama kalbim Manfred için atıyor" ifadesini kullanmıştı. Seçimlerden sonra açıklama yapan Merkel, "Manfred Weber yaptığı harika konuşmayla memleketi (Almanya) ile Avrupa'ya dair görevler arasında bağlantı kurdu" dedi.

Avrupa Halk Partisi'nin önümüzdeki yıl Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde yine en güçlü parti grubunu oluşturması hâlinde, liste başı adayının Avrupa Komisyonu başkanlığını Jean-Claude Juncker'den devralmasının muhtemel olduğu belirtiliyor.

dpa, rtr / HT, BK

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell