Türkiye’de enflasyon yüzde 25,24 oldu

  • 05 Kasım 2018 08:28
  • 386
  • 0 Yorum
Türkiye’de enflasyon yüzde 25,24 oldu

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre yıllık enflasyon Ekim ayında yüzde 25,24 oldu. Bu veri, yüzde 24,52 olarak açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamlarından daha

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı verilere göre yıllık enflasyon Ekim ayında yüzde 25,24 oldu. Bu veri, yüzde 24,52 olarak açıklanan Eylül ayı enflasyon rakamlarından daha yüksek geldi.Türkiye’de enflasyon Ekim ayında yüzde 2,67 artarken, yıllık bazda yüzde 25,4 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun Pazartesi günü açıkladığı verilere göre tüketici fiyat endeksinde (TÜFE) 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,67, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 22,56, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,24 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,90 artış gerçekleşti.

Bu veriler, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 9 Eylül’de açıkladığı “Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı”nın ardından gelen ilk enflasyon rakamları. Bu program kapsamında hükümet son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonla “topyekün mücadele” edileceğini ifade etmişti ve Türk şirketlerine bu mücadeleye katılma çağrısında bulunmuştu.

Bakan Albayrak: Yılsonu hedeflerini yakalayacağız

Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında A Haber televizyon kanalına konuşan Hazine Bakanı Albayrak, Kasım ile Aralık ayları için olumlu göstergelerin olduğunu belirtti. Ekim ayı enflasyon rakamlarıyla ilgili “Eylül ayı en zor ayımız olacaktı. Sonrasında yolunu bulacaktı demiştik zaten. Eylül'deki fahiş fiyatlama algısı enflasyona yansıdı“ diyen Bakan Albayrak, sözlerini “Kasım, Aralık'ta fiyatlama davranışları normalleşecek. Kura dayalı ham madde fiyatlarında iyileşme yaşandı. Özellikle birçok sektörde pozitif iyileşme devam ediyor. Kasım ve Aralık için olumlu göstergeler bizi bekliyor” diyerek sürdürdü.

Birçok alanda enflasyonla mücadele edildiğini belirten Albayrak, giyim ve beyaz eşya sektörlerinde Kasım’da iyileşmenin görüleceğini ifade etti. Albayrak, “Ortaya koyulan rakamlar Kasım-Aralık ayları için trendin gayet olumlu olduğu ve yılsonu hedeflerini yakalayacağımızı görüyoruz” dedi.

© Deutsche Welle Türkçe

DW, dpa / DÇÜ,HT

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell