Pakistan’da intihar saldırısı: En az 13 ölü

  • 11 Temmuz 2018 05:30
  • 76
  • 0 Yorum
Pakistan’da intihar saldırısı: En az 13 ölü

Pakistan’ın Peşaver kentinde bir seçim mitingini hedef alan intihar saldırısında aralarında ANP’nin milletvekili adayı Harun Bilur’un da bulunduğu en az 13 kişi öldü. Saldırıyı

Pakistan’ın Peşaver kentinde bir seçim mitingini hedef alan intihar saldırısında aralarında ANP’nin milletvekili adayı Harun Bilur’un da bulunduğu en az 13 kişi öldü. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı.Pakistan'ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde Salı günü düzenlenen intihar saldırısında en az 13 kişi hayatını kaybetti, 54 kişi de yaralandı. Polis yetkilileri, saldırganın liberal sol eğilimli Avami Ulusal Partisi'nin (ANP) seçim mitingi sırasında üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdiğini açıkladı. Saldırıyı kimin düzenlediği ise henüz bilinmiyor.

Emniyet Müdürü Gazi Cemal, saldırıda hayatını kaybedenler arasında 25 Temmuz'da yapılacak genel seçimlerde Avami Ulusal Partisi'nin milletvekili adayı Harun Bilur'un da bulunduğunu belirtti. Saldırganın, Bilur'un miting için toplanan yaklaşık 200 kişiye hitaben yapacağı konuşmaya başladığı sırada patlayıcı infilak ettirdiği ifade edildi. Polis yetkilis Şevket Malik, "intihar saldırısının Bilur'u hedef aldığına” dikkat çekti.

Bilur'un babası da saldırıda yaşamını yitirmişti

Peştunların yoğun olarak yaşadığı Hayber-Pahtunhva eyaletinin tanınmış bir ailesine mensup Harun Bilur'un yine siyasetçi olan babası Beşir Bilur da Peşaver'de 2012 yılında düzenlenen bir intihar saldırısında yaşamını yitirmişti.

Çeşitli aşırı grupların aktif olduğu Pakistan'da İslamcı örgütlere yönelik askeri operasyonların yoğunlaştırılması nedeniyle 2015 yılından beri düzenlenen terör saldırılarının sayısında düşüş kaydedildi. Ancak 25 Temmuz'daki genel seçimler öncesinde seçim kurulu ordudan güvenliği artırmasını talep etmişti. Ordudan yapılan açıklamada, seçimler öncesinde güvenliğin sağlanması için yaklaşık 370 bin güvenlik görevlisinin görev yapacağı belirtilmişti.

AFP,dpa/JD,BÖ

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell