Daimler 774 bin otomobilini geri çağırıyor

  • 11 Haziran 2018 17:44
  • 97
  • 0 Yorum
Daimler 774 bin otomobilini geri çağırıyor

Almanya'da egzoz skandalında yeni aşama: Almanya Ulaştırma Bakanı Scheuer, Daimler şirketinin Avrupa çapında sattığı 774 bin otomobilini geri çağırması kararı alındığını

Almanya'da egzoz skandalında yeni aşama: Almanya Ulaştırma Bakanı Scheuer, Daimler şirketinin Avrupa çapında sattığı 774 bin otomobilini geri çağırması kararı alındığını açıkladı.Almanya Ulaştırma Bakanlığı, otomotiv devi Daimler'in Avrupa çapında toplam 774 bin otomobilini araçlarda "meşru olmayan, yanıltıcı egzoz arıtma yazılımı kullanılmış olması" nedeniyle geri çağırmak zorunda olduğuna karar verdi. Almanya'da geri çağrılacak araç sayısının da 238 bin olduğu açıklandı.

Söz konusu yazılımların, yapılan testlerde yüksek derecede zararlı emisyonu gizleme amacıyla tasarlanmış olduğu kaydedildi.

Ulaştırma Bakanı Andreas Scheuer, kararı bugün Daimler Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Zetsche ile Berlin'de yaptığı görüşmenin ardından açıkladı. Scheuer, "Federal hükümet derhal, araçların yasaya aykırı, yanıltıcı yazılımlar içerdiğinden ötürü geri çekileceği talimatını resmen verecektir" dedi.

Scheuer, kararın ağırlıklı olarak Mercedes-Benz Vito araçları ve GLC 4x4 ve C sınıfı sedanların dizel versiyonlarını kapsadığını kaydetti.

Bakan Scheuer, "Daimler, federal hükümetin motor kontrol yazılımında kusurlu bulduğu uygulamaların mümkün olan en hızlı biçimde ve devlet kurumlarıyla saydam işbirliği içerisinde kaldırılacağını ifade etti" dedi.

Daimler'den itiraz

Dieter Zetsche de Pazartesi akşamı Scheuer ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Daimler şirketinin Bakanlığın geri çekme kararını uygulayacağını, ancak eşzamanlı olarak hukuki düzlemde itirazda bulunacağını kaydeden Zetsche, "Henüz açıklığa kavuşmamış olan hukuki konular, itiraz sürecinde açıklığa kavuşacaktır" şeklinde konuştu.

Daimler'in bir numarası Zetsche, şirketin ürettiği araçlardaki emisyon düzensizlikleri hakkında bilgi vermek üzere Bakanlığa çağrılmıştı.

Volkswagen ile ortaya çıkan dizel skandalının ardından Daimler yıllardır baskı altında bulunuyordu. Stuttgart Savcılığı tarafından Daimler hakkında soruşturma başlatılmış, ABD'de de dava açılmıştı.

Diğer yandan Pazartesi günü Volkswagen'in alt şirketi Audi'nin CEO'su Rupert Stadler'in evine de baskın düzenlenmişti. Geçen hafta Federal Motorlu Taşıt Dairesi, motor kontrolünde manipülasyon yapıldığı belirlenen 60 bin Audi A6 ve A7'nin resmen piyasadan geri çekilmesi kararını vermişti.

AFP,dpa/BÜ,HS

© Deutsche Welle Türkçe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell