Gözaltındaki 15 Boğaziçili Öğrenci Savcılığa Çıkarılacak

  • 03 Nisan 2018 12:19
  • 242
  • 0 Yorum
Gözaltındaki 15 Boğaziçili Öğrenci Savcılığa Çıkarılacak

Boğaziçi Üniversitesi’nde Afrin operasyonunu protesto ettikten sonra gözaltına alınan 15 öğrenci bugün adliyeye götürülerek savcılık karşısına çıkacak.

19 Mart Pazartesi “Afrin lokumu” dağıtımı sırasında çıkan olayları takiben gözaltılar başlamış, 2 Nisan’da da okulun Güney Kampüs girişinde sivil polislerce yapılan kontrolde bir Boğaziçi öğrencisi daha gözaltına alınmıştı. Bu gözaltıyla birlikte Boğaziçi öğrencilerinde gözaltı sayısı 16’ya yükseldi.

Okul girişindeki Genel Bilgi Tarama (GBT) sonrası gözaltına alınan Matematik bölümü öğrencisinin de 19 Mart’taki olayda yer aldığı iddia ediliyor. O öğrenci şu anda ifadesi alınmak üzere Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

22 Mart ile 30 Mart arasında gerçekleşen ev, yurt ve kampüs gözaltıları sonucunda gözaltına alınan 15 kişi ise bugün savcılığa ifade vermek üzere Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde.

Gayrettepe Emniyet Müdürlüğü’nde polis tarafından ifadeleri alınan öğrencilerin bu sabah 09:00’dan itibaren savcılık karşısına çıkarılması beklenmekteydi.

Avukatlardan Doğuşcan Aydın Aygün’ün bianet’e verdiği bilgiye göre, savcılık ifadeleri öğleden sonraya ertelendi.

Ne olmuştu?

19 Mart Pazartesi, Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü'nden (BİSAK) öğrenciler Afrin’de 46 askerin hayatını kaybetmesinin ardından Kuzey Kampüs’te masa açarak lokum dağıtmasını savaş karşıtı öğrenciler “İşgalin katliamın lokumu olmaz” yazan pankart açarak protesto etti. İki grup arasında tartışma çıktı, lokum standına saldırıldığı öne sürüldü.

20 Mart'ta AKP Gençlik Kolları, polis kontrolünde yürüyüş gerçekleştirerek lokum standına yapılan saldırıyı protesto etti, yapılan açıklamada savaş karşıtı öğrenciler hakkında “terörist” ifadesi kullanıldı.

22 Mart Perşembe savaş karşıtı beş öğrenci sabah erken saatlerde, ev ve yurtlara yapılan polis baskını ile gözaltına alındı.

Gözaltılara karşı öğrenciler tarafından sosyal medyada aynı gün yayınlanan açıklamada Kuzey Piramidinde buluşma çağrısı yapıldı.

Buluşmanın gerçekleştirileceği saatin öncesinde Terörle Mücadele Polisi (TEM) okula girerek öğrencilerden yedi kişiyi yerde sürükleyerek gözaltına aldı. Gayrettepe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek gözaltına alınan öğrenciler 22 Mart günü akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Ancak ev ve yurt baskınıyla gözaltına alınanlar halen Emniyet Müdürlüğünde tutuluyor.

TIKLAYIN - Boğaziçi Kampüsünde Gözaltına Alınan 13 Öğrenciden 7'si Serbest

24 Mart Cumartesi Erdoğan Samsun’da “O komünist, o vatan haini, terörist gençler onların masalarını dağıtıyor. O terörist gençlerle ilgili her türlü çalışmayı yapıyoruz. Bu gençlere üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz” dedi.

TIKLAYIN - Erdoğan: Öğrencileri Kamera Kayıtlarından Bulacağız

25 Mart'ta da Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kaldığı yurt ve evlere baskın düzenlendi. Marksist Fikir Topluluğu üyesi üç öğrenci gözaltına alındı.

(EÜ/AS)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell