Çipras: Türkiye Tahrik Edici Politikalardan Vazgeçmeli

  • 03 Nisan 2018 12:40
  • 33169
  • 0 Yorum
Çipras: Türkiye Tahrik Edici Politikalardan Vazgeçmeli

Haberin Kürtçesi / İngilizcesi için tıklayın 

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras Yunan TV kanallarından canlı olarak yayınlanan Bakanlar kurulu toplantısındaki konuşmasında Yunanistan kimseyi tehdit etmiyor. Ancak kimseden de korkmuyor. Güçlü ve güvenli bir ülkeyiz, ittifaklarımız var. AB ilk kez Ege ve Doğu Akdeniz'de yanımızda yer aldı. Türkiye'ye tahrik edici politika ve söylemlerden vazgeçilmesi için çağrıda bulunuyoruz. İçteki sorunların komşu ülkelere yönlendirmekle yangının daha fazla büyümesine yol açmasını kimse istemez dedi.

İki Yunan askeri serbest bırakılmalı

BBC'den Stelyo Berberakis'in haberine göre iki Yunan askerinin Türkiye'de haksız yere tutulduğunu sdile getiren Çipras Sınır bölgesinde kaçak göçmen geçişlerini önlemekle görevli iki Yunan askerinin bir an önce serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mümkün mertebe elinden gelen gayreti göstermesini bekliyoruz ifadelerini kullandı.

Çipras, bunun yanı sıra Zaman zaman Yunan tarafına geçen Türk askerlerinin Türkiye'ye iade edildiklerini anımsattıktan sonra Böyle olumlu bir gelişme Türkiye'nin iyi niyet gösterisi olarak kabul edilecektir diye konuştu.

Yangına körükle giden taraf olmayız

Çipras son olarak iki askerin durumu ile ilgili Sabırlı olacağız.. yangına körükle gidecek taraf olmayacağız.. ifadelerini kullandı.
Çıkarıldıkları mahkemede tutuklanan Yunan askerleri teğmen Aggelos Mitretodis ile Astubay Çavuş Dimitros Kouklatzis ifadelerinde 'sınırı yanlışlıkla geçtiklerini' söylemişti.

Askerler, kar ve sis nedeniyle yollarını kaybettiklerini söyleyerek ajan olmadıklarını söylemişti. Yunan askerlerin avukatları aracılığıyla yapılan tahliye talebi reddedilmişti.

Pazar günü Hatay'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da Geçen sınır ihlali yapan subayı biz yakaladık, Batı ayağa kalktı. Kusura bakmayın, biz yargı devletiyiz. Sizin yargınız var da bizim yargımız yok mu? şeklinde konuşmuştu. (PT)

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell