Boğaziçililere Adliye Önünde Destek: İfade Özgürlüğünün Gereğini Yaptılar

  • 03 Nisan 2018 15:07
  • 22627
  • 0 Yorum
Boğaziçililere Adliye Önünde Destek: İfade Özgürlüğünün Gereğini Yaptılar

Boğaziçi Üniversitesi’nden 15 öğrenci, Gayrettepe Emniyet Müdürlüğündeki sorgularının ardından bugün savcılığa ifade vermek üzere Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine sevk edildi. Adliye önünde bir araya gelen Boğaziçili öğrenciler ve gözaltındaki öğrencilerin aileleri basın açıklaması yaptı.

TIKLAYIN - Gözaltındaki 15 Boğaziçili Öğrenci Savcılığa Çıkarılacak

Afrin operasyonunu eleştirip “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” pankartıyla eylem yaptıktan sonra, 19 Mart’ta başlayan operasyonlarla gözaltına alınan öğrencilerden bazıları bugün gözaltında 15. günü doldurdu.

Avukatlarından Doğuşcan Aydın Aygün’ün bianet’e verdiği bilgiye göre, bugün savcılık ifadeleri alınacak.

“Gençliğe, üniversiteye, Boğaziçi'ye özgürlük”  

İstanbul Adliyesi C Kapısı önünde “Eğitim hakkı engellenemez. Gençliğe, üniversiteye, Boğaziçi'ye özgürlük” yazılı pankart açan eylemciler adına basın açıklamasını okuyan Tilbe Akın özetle şunları söyledi:

“Üniversiteleri, iktidarına payanda yapma gayreti içinde olanlar, arkadaşlarımızı hedef haline getiriyor. Çünkü dertleri, bu ülkede halen susturulamayan gençlik dinamizminin üniversitelerdeki varlığını bitirmek.

“Bu hiç hoşlanmadıkları gerçeği üniversite gençliği olarak bir kez daha vurguluyoruz: üniversitelerde özgür düşünceyi savunmaya devam edeceğiz!

“İktidarın hedefindeki üniversiteler düşünce ve ifade özgürlüğünün en önemli merkezlerinden biri olma görevini üstlenmektedir. Her alanda topluma karşı sorumluluk sahibi olan ve eleştirel bireylerin yetiştirilmesinin hedeflendiği akademi, bu özgürlükler olmadan düşünülemez. Üniversiteleri, demokratik hakları, bilimsel düşünceyi bitirme gayreti içinde olan otoriter tekçi anlayış bizi daima karşısında bulmaya devam edecektir.

“Biat etmek, her sesi kısmak, korku ile teslim olmuş bir toplum yaratma gayretinin karşısında bildiklerimizi savunmaya devam ederken üniversitelerimizden vazgeçmeyeceğiz.

“Bu ülkenin eşitlik, özgürlük, bilim, laiklik, demokratik üniversite ve kardeşlikten yana olan seslerini üniversitelerde bitirmeye uzanan her ele karşı üniversiteleri savunacağız. Boğaziçi Üniversitesi’nin yanındayız.  Gözaltılar derhal serbest bırakılsın, üniversiteler üzerindeki baskılar son bulsun.”

Gözaltına alınan öğrencilerden birinin babası olan Mustafa Kök de “Bir süreç yaşıyoruz. Bu süreç içerisinde gerek benim çocuğum, gerekse başka çocuklar gözaltına alındı. Gözaltına alınan çocuklarımızın hiçbir şekilde ceza alacak bir şey yaptığını düşünmüyoruz” dedi.

Gözaltında olan bir başka öğrencinin yakını da “Çocuklarımız ifade ve düşünce özgürlüğünün gereğini yapmışlardır. Üniversite ortamında olması gereken özgürlükleri kullanmışlardır. Buraya çocuklarımızı almaya geldik” diye konuştu.

Ne olmuştu?

19 Mart Pazartesi, Boğaziçi Üniversitesi İslam Araştırmaları Kulübü'nden (BİSAK) öğrenciler Afrin’de 46 askerin hayatını kaybetmesinin ardından Kuzey Kampüs’te masa açarak lokum dağıtmasını savaş karşıtı öğrenciler “İşgalin katliamın lokumu olmaz” yazan pankart açarak protesto etti. İki grup arasında tartışma çıktı, lokum standına saldırıldığı öne sürüldü.

20 Mart'ta AKP Gençlik Kolları, polis kontrolünde yürüyüş gerçekleştirerek lokum standına yapılan saldırıyı protesto etti, yapılan açıklamada savaş karşıtı öğrenciler hakkında “terörist” ifadesi kullanıldı.

22 Mart Perşembe savaş karşıtı beş öğrenci sabah erken saatlerde, ev ve yurtlara yapılan polis baskını ile gözaltına alındı.

Gözaltılara karşı öğrenciler tarafından sosyal medyada aynı gün yayınlanan açıklamada Kuzey Piramidinde buluşma çağrısı yapıldı.

Buluşmanın gerçekleştirileceği saatin öncesinde Terörle Mücadele Polisi (TEM) okula girerek öğrencilerden yedi kişiyi yerde sürükleyerek gözaltına aldı. Gayrettepe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek gözaltına alınan öğrenciler 22 Mart günü akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Ancak ev ve yurt baskınıyla gözaltına alınanlar halen Emniyet Müdürlüğünde tutuluyor.

TIKLAYIN - Boğaziçi Kampüsünde Gözaltına Alınan 13 Öğrenciden 7'si Serbest

24 Mart Cumartesi Erdoğan Samsun’da “O komünist, o vatan haini, terörist gençler onların masalarını dağıtıyor. O terörist gençlerle ilgili her türlü çalışmayı yapıyoruz. Bu gençlere üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz” dedi.

TIKLAYIN - Erdoğan: Öğrencileri Kamera Kayıtlarından Bulacağız

25 Mart'ta da Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kaldığı yurt ve evlere baskın düzenlendi. Marksist Fikir Topluluğu üyesi üç öğrenci gözaltına alındı.

(AS)

* Fotoğraf: Doğan Haber Ajansı

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell