ABD Menbiç'e Takviye Birlikler Gönderdi

  • 31 Mart 2018 07:18
  • 506
  • 0 Yorum
ABD Menbiç'e Takviye Birlikler Gönderdi

Menbiç'teki ABD askeri görevi SDG ile birlikte yürütüyor. Fotoğraf: Arşiv

Suriye'de IŞİD'le mücadele koalisyonunun öncülüğünü yapan ABD, Türkiye ile müzakere konularından biri olan Menbiç'te özel operasyonlar birliğini bu hafta genişletti. 

ABD ordu sözcüsü Albay Thomas F. Veale yaptığı açıklamada yeni konuşlanmanın bölgedeki koalisyon askerlerinin güvenliğinin sağlanması için bir koruma önlemi olduğunu söyledi ve Koalisyon güçleri, Menbiç Askeri Konseyi ile resmi ilişkileri üzerinden, operasyonlar için ortak bir işbirliği mekanizması oluşturuyor dedi.

ABD'li askeri sözcü Albay Thomas F. Veale bölgede özel operasyondan kaç askerin konuşlandırıldığını açıklamayı reddetti.

Suriye'nin kuzeyinde bulunan bir Amerika'nın Sesi muhabiri ise ABD güçlerinin Menbiç'in kuzeybatısındaki Sayur Çayı vadisi boyunca yerleştiğini bildirdi.

Bir İngiliz bir ABD askeri öldü 

Önceki gün IŞİD karşıtı koalisyona bağlı askerlere Menbiç yakınlarında saldırıda ise, 1 İngiliz, 1 ABD askeri yaşamını yitirdi.

Birleşik Görev Gücü'nden daha önce yapılan açıklamada, 2 koalisyon personeli 29 Mart'ta GMT saatiyle akşam 9.00'da Suriye'de el yapımı patlayıcı ile öldürüldü, 5'i yaralandı bilgisi verilmişti.

MGK'nın hafta içindeki Menbiç mesajı

Hafta içinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) bildirisinde Münbiç'teki teröristlerin bir an önce bölgeden uzaklaştırılması gerektiği, aksi takdirde Türkiye'nin, diğer bölgelerde olduğu gibi burada da bizzat insiyatif kullanmaktan çekinmeyeceği ifadeleri yer almıştı. 

Trump çekiliyoruz dedi sözcü yalanladı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Perşembe günü Ohio eyaletinde katıldığı etkinlikte yaptığı konuşmanın gündem maddeleri arasında Menbiç de bulunuyordu.

TIKLAYIN - Fransa'dan Menbiç'e Giriyoruz, ABD'den Çekiliyoruz Açıklaması

Trump, ilk kez ABD askerlerinin Suriye'den çekileceğinin sinyalini vererek Orada bulunmamızın tek nedeni IŞİD'di. Bu hedefe de büyük ölçüde ulaştık. Bırakalım artık başkaları Suriye ile ilgilensin. Çok yakın bir zamanda Suriye'den çekiliyoruz ifadelerini kullanmıştı.

Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, gazetecilerin soruları üzerine bu açıklamadan haberi olmadığını ve askerlerinin Suriye'den çekilmesi gibi bir planları olmadığını söylemişti. (PT) 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell