Çocuk Evliliklerine Karşı Proje: Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor

  • 29 Mart 2018 10:51
  • 495
  • 0 Yorum
Çocuk Evliliklerine Karşı Proje: Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor

Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor/ Free From Violence projesi  çocuk yaşta evlilikler sorununa yeni nesil çözümler arayışında.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ile bünyesindeki Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi'nin Küresel Kadın Fonu’nun (Global Fund for Women) desteğiyle yürütülen proje Kasım 2017’de Ankara’daki geniş katılımlı toplantı ile başladı, Ürdün’de çalışma ziyareti ile devam etti. Bu ay da Ankara’da yerel yönetimlerle diyalog etabı başladı.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nden Selen Doğan ile çocuk yaşta evlilik sorununu, projeyi konuştuk. Evlilik söz konusuysa bir çocuğun bile evlendirilmesinin çok fazla olduğunu belirtti. Çocuk evlilikleriyle mücadelenin çok bileşenli, interdisipliner bir izleği olması gerektiğine dikkat çekti.

“Yeni nesil çözüm arayışı”

Erken evlilik ne demektir?

Çocuk evlilikleri ya da erken evlilikler 18 yaşın altındkai bireylerin evlendirilmesidir.

Erken ve zorla evlilikler hak ihlaline sebep olur mu?

Erken yaşta yapılan evlilikler çocuk hakkı, kaadın hakkı ve insan hakkı ihlalini doğurur. Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'de yer alan hakların gerçekleşemesinin önünde engeller oluşturur.

* Proje kapsamında hazırlanan bilgi setinden.

Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor/ Free From Violence projesin, kimler gerçekleştiriyor? Bu projeye başlamaya nasıl karar verdiniz?

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ile, bünyesindeki Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi, Küresel Kadın Fonu’nun (Global Fund for Women) desteğiyle geçen kasımda “Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor” projesini başlattı.

Bu proje, çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi ve kız çocukların güçlenmesi için 2009 yılından beri çok yönlü bir savunuculuk ve iletişim faaliyeti yürüten Uçan Süpürge Derneği’nin, bu çalışmaları 2018 yılı itibariyle bir adım öteye taşımak üzere geliştirdiği plan ve programların ilk basamağı.

Bu program, uzun yıllardır ülke içi ve dışında yürüttüğümüz Çocuk Gelinler projesinin deneyimleri üzerine kurulu. “Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor” projesi, yaşadığımız ülkede yıllardır pek çok sivil toplum örgütünün mücadelesine rağmen önlenemeyen çocuk evlilikleri sorununa yeni nesil çözümler arayışımızın bir ifadesi olarak doğdu.

Çok taraflı mücadele 

Proje kapsamında belirttiğiniz dört faaliyet alanında hangi çalışmaları tamamladınız, bu etkinlikler nasıl geçti, nasıl tepkiler geldi?

Geçen yılın kasım ayında Ankara’da bir arama toplantısı yaptık. 

Çocuk yaşta evliliklerle ilgili haberlerin dili ve verilme biçimi nasıl olmalı?

Haberlerin;

* Yeniden Mağduriyet yaratmayacak,

* Mağduru tehlikeye atmayacak,

* Çözüm önerecek,

* İlgili kurum, kuruluş ve kişileri önlem almaya çağıracak,

* Sorunun toplumsal çözümü için yurttaşlara farkındalık kazandıracak,

* Devlete bu soruna dair politika geliştirmesi yönünde baskı yapacak,

* Sorunun genel görünümüne dair arka plan bilgisi verebilecek

nitelikte olması gerekir.

* Proje kapsamında hazırlanan bilgi setinden.

Toplantı; çocuk evliliklerinin önlenmesine yönelik çabaların hedefe ulaşabilmesi için kamu-sivil toplum diyaloğunu güçlendirmeyi, uzmanlık ve tanıklıkları paylaşarak bu sorunun çözümünü kolaylaştırmayı ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmayı amaçlıyordu. Ülkemizde son yıllarda çocuk evliliklerinin önlenmesi için kamu kurumlarında yapılan çalışmalar, eylem planları, projeler, sivil toplum örgütlerinin örnek çalışmaları ve saha gözlemleri bu toplantının çerçevesini oluşturdu. Ankara, İstanbul, Eskişehir, Yalova ve Van’dan 37 kamu kurum-kuruluşu, sivil toplum örgütü ve üniversiteden, hukuk, tıp, eğitim, medya, din, toplumsal cinsiyet, spor, yerel yönetimler, kadınlara yönelik şiddet, çocuk adalet sistemi, insanı yardım, mülteciler gibi alanlarda uzmanlıkları ve saha deneyimleri bulunan 53 kişi katıldı.

Çocuk evlilikleriyle mücadelenin çokaktörlü, interdisipliner bir izleği olması gerekiyor, çünkü nedenleri ve sonuçları itibariyle karmaşık bir sorun bu ve ancak ilgili kurumların koordinasyonuyla çözülebilir. Bu toplantı 2018 ve sonrasında bu sorunu ortadan kaldırmak üzere nasıl stratejiler geliştirilmesi gerektiği yönünde harika fikirler verdi. Çünkü nicedir ilk defa kadın ve çocuk örgütleriyle Aile Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Diyanet, baro, üniversiteler, kent konseyleri, Kamu Denetçiliği Kurumu, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu gibi aktörler bu konuyu konuşmak üzere bir aradaydı. Toplantıya Birleşmiş Milletler’in bütün ilgili kurumları da katıldı UNICEF, UNHCR, UNFPA, UNDP, UNRCO gibi.

Bunu takiben, Ürdün’e bir çalışma ziyareti yaptık. Ortadoğu coğrafyasında erken/zorla evliliklere dair motivasyonu anlamak ve önlemeye dair iyi uygulamaları toplamak istedik. Ürdün anaakım bir örnek olarak yeterli veriyi verecektir diye düşündük. Amman’da iki gün süresince Deutsche Welle ve Birgün’den Nevşin Mengü, CNNTürk’ten Göksel Göksu ve Hilmi Yaşa ile birlikte ben ve Bilge Taş yirmiden fazla kurum ve kuruluşla görüştük, hatta Zaatari mülteci kampına gittik.

Bu ay ise Ankara’da projenin yerel yönetimlerle diyalog etabını başlattık. Geçen hafta Çankaya Belediyesi’ndeydik; Kadın Müdürlüğü’nün işbirliğiyle bütün birimlerden sorumluların katıldığı bir atölye çalışması yaptık. Çocuk evlilikleriyle mücadelenin en önemli basamaklarından olan hak okuryazarlığının önemini, ilgili ulusal mevzuat ve uluslararası sözleşmelerle anlattık. Yerel yönetimlerin kadın ve çocuk örgütleriyle birlikte, ellerindeki olanakları kız çocukların güçlenmesi için nasıl kullanmaları gerektiğini konuştuk. Somut çıktıları olan çok verimli bir buluşmaydı. Atölyeleri Altındağ ve Yenimahalle Belediyeleriyle sürdüreceğiz. 

Projeye devamla 

Birleşmiş Milletler, üye ülkelere, bir şiddet biçimi olan zorla evliliğin önlenmesi için hangi tavsiyelerde bulunur?

BM Ekonomik ve Sosyal Konsey Genel Sekreteryası'nın 2008 yılındaki Kız Çocukların Zorla Evlendirilmesi başlıklı oturumunda dile getirdiği çözüm önerilerinden bazıları şunlar:

Kadın ve erkekler için en düşük evlilik yaşı 18 olmalı

* Mağdurlara ve risk altında olanlara hizmet sağlanmalı. 

* Evlilik uygulamaları uluslararası insan hakları belgeleriyle uyumlu olmalı.

* Doğum ve evlilik kaydına ait prosedür yasayla korunmalı.

* Mevzuat, savunuculuk, farkındalık yaratma, bilinç yükseltme çabaları, sağlık ve sosyal hizmet destekçilerinin kapasiteleri geliştirilmeli.

* Kamu çalışanları, hukukçular, doğum ve evlilik kayıt bürolarının çalışanları, sosyal çalışmacılar, toplum önderleri, ve erken evlilik mağdurlarıyla temas eden tum diğer profesyoneller evlilik yaşı konusunda dduyarlılık geliştirmeli.

* Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'nin (CEDAW) hükümleri taraf devletlercee yerine getirilmeli.

* Çocukların ve kadınların evlilik aracılığıyla insan ticaretine konu olmaları konusuna kamuoyu duyarlıkla yaklaşmalı.

* Proje kapsamında hazırlanan bilgi setinden.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell