“Konu Küçük Yaşta Evlilik ise Bir Çocuk Bile Çok Fazla”

  • 29 Mart 2018 10:51
  • 596
  • 0 Yorum
 “Konu Küçük Yaşta Evlilik ise Bir Çocuk Bile Çok Fazla”

Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor/ Free From Violence projesi  çocuk yaşta evlilikler sorununa yeni nesil çözümler arayışında.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ile bünyesindeki Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi'nin Küresel Kadın Fonu’nun (Global Fund for Women) desteğiyle yürütülen proje Kasım 2017’de Ankara’daki geniş katılımlı toplantı ile başladı, Ürdün’de çalışma ziyareti ile devam etti. Bu ay da Ankara’da yerel yönetimlerle diyalog etabı başladı.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nden Selen Doğan ile çocuk yaşta evlilik sorununu, projeyi konuştuk. Çocuk evlilikleriyle mücadelenin çokaktörlü, interdisipliner bir izleği olması gerektiğine dikkat çekti.

“Yeni nesil çözüm arayışı”

Erken evlilik ne demektir?

Çocuk evlilikleri ya da erken evlilikler 18 yaşın altındkai bireylerin evlendirilmesidir.

Erken ve zorla evlilikler hak ihlaline sebep olur mu?

Erken yaşta yapılan evlilikler çocuk hakkı, kaadın hakkı ve insan hakkı ihlalini doğurur. Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'de yer alan hakların gerçekleşemesinin önünde engeller oluşturur.

* Proje kapsamında hazırlanan bilgi setinden.

Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor/ Free From Violence projesin, kimler gerçekleştiriyor? Bu projeye başlamaya nasıl karar verdiniz?

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ile, bünyesindeki Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifi, Küresel Kadın Fonu’nun (Global Fund for Women) desteğiyle geçen kasımda “Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor” projesini başlattı.

Bu proje, çocuk yaşta evliliklerin önlenmesi ve kız çocukların güçlenmesi için 2009 yılından beri çok yönlü bir savunuculuk ve iletişim faaliyeti yürüten Uçan Süpürge Derneği’nin, bu çalışmaları 2018 yılı itibariyle bir adım öteye taşımak üzere geliştirdiği plan ve programların ilk basamağı.

Bu program, uzun yıllardır ülke içi ve dışında yürüttüğümüz Çocuk Gelinler projesinin deneyimleri üzerine kurulu. “Küçük Yaşta Evlilik Büyük Geliyor” projesi, yaşadığımız ülkede yıllardır pek çok sivil toplum örgütünün mücadelesine rağmen önlenemeyen çocuk evlilikleri sorununa yeni nesil çözümler arayışımızın bir ifadesi olarak doğdu.

“Her dört evlilikten biri çocuk evliliği”

Çocuk evliliklere dair veriler, kız çocukları ve oğlan çocuklarının evlilik oranları ülkelere göre istatistikler nedir?

Çocuk yaşta evliliklerle ilgili haberlerin dili ve verilme biçimi nasıl olmalı?

Haberlerin;

* Yeniden Mağduriyet yaratmayacak,

* Mağduru tehlikeye atmayacak,

* Çözüm önerecek,

* İlgili kurum, kuruluş ve kişileri önlem almaya çağıracak,

* Sorunun toplumsal çözümü için yurttaşlara farkındalık kazandıracak,

* Devlete bu soruna dair politika geliştirmesi yönünde baskı yapacak,

* Sorunun genel görünümüne dair arka plan bilgisi verebilecek

nitelikte olması gerekir.

* Proje kapsamında hazırlanan bilgi setinden.

Çocuk evlilikleri hakkında sayılarla konuşmak için Türkiye iyi bir örnek değil. Bu alanda toplanmış güncel, yaygın, bağımsız ve güvenilir araştırma yok. Resmi istatistikleri toplayan kurumda bu çok kemikleşmiş toplumsal probleme dair ayrıştırılmış bir veri göremiyoruz.

Tek dayanağımız Hacettepe Nüfus Etütleri Enstitüsü’nün her beş yılda bir yaptığı Nüfus ve Sağlık Araştırması. Bu, çocuk yaşta evlendirilen kadınlara ilişkin farklı yaş gruplarındaki yüzdeleri bize sunan ülke genelini temsil etme niteliğine sahip bir araştırma.

Bu araştırmanın halihazırda güncel olan 2013 verisine göre, ülke genelinde 15-49 yaş grubundaki kız çocukları ve kadınların yüzde 26’sı çocuk yaşta evlendirilmiş. Kabaca diyebiliriz ki her dört evlilikten biri çocuk evliliği. Dünyada çocuk evliliği oranının kadın nüfus içinde yüzde 70’lere çıktığı ülkeler de var.

Ne ki, hak temelli çalışmalarda hep söylediğimiz gibi; “bir çocuk bile çok fazla!” O nedenle rakamlarla konuşmayı doğru bulmuyorum ve farklı kaynaklara dayanarak telaffuz ettiğimiz oranların da bazen bilgi kirliliği yarattığını düşünüyorum. Türkiye’de büyük çoğunluğu kızlar olmak üzere çocuklar evlendiriliyor ve bu da sistematik hak ihlali, çocuk ihmali ve istismarı ve hatta toplumsal cinsiyet temelli şiddet anlamına geliyor.

“Çocuk evlilikleriyle mücadele çok aktörlü olmalı”

Proje kapsamında belirttiğiniz dört faaliyet alanında hangi çalışmaları tamamladınız, bu etkinlikler nasıl geçti, nasıl tepkiler geldi?

Birleşmiş Milletler, üye ülkelere, bir şiddet biçimi olan zorla evliliğin önlenmesi için hangi tavsiyelerde bulunur?

BM Ekonomik ve Sosyal Konsey Genel Sekreteryası'nın 2008 yılındaki Kız Çocukların Zorla Evlendirilmesi başlıklı oturumunda dile getirdiği çözüm önerilerinden bazıları şunlar:

* Kadın ve erkekler için en düşük evlilik yaşı 18 olmalı

* Mağdurlara ve risk altında olanlara hizmet sağlanmalı. 

* Evlilik uygulamaları uluslararası insan hakları belgeleriyle uyumlu olmalı.

* Doğum ve evlilik kaydına ait prosedür yasayla korunmalı.

* Mevzuat, savunuculuk, farkındalık yaratma, bilinç yükseltme çabaları, sağlık ve sosyal hizmet destekçilerinin kapasiteleri geliştirilmeli.

* Kamu çalışanları, hukukçular, doğum ve evlilik kayıt bürolarının çalışanları, sosyal çalışmacılar, toplum önderleri, ve erken evlilik mağdurlarıyla temas eden tum diğer profesyoneller evlilik yaşı konusunda dduyarlılık geliştirmeli.

* Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'nin (CEDAW) hükümleri taraf devletlercee yerine getirilmeli.

* Çocukların ve kadınların evlilik aracılığıyla insan ticaretine konu olmaları konusuna kamuoyu duyarlıkla yaklaşmalı.

* Proje kapsamında hazırlanan bilgi setinden.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell