Mikroplastikler Meclis Gündeminde

  • 23 Mart 2018 13:51
  • 31780
  • 0 Yorum
Mikroplastikler Meclis Gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Murat Bakan, Gıda Mühendisi Bülent Şık’ın bianet’teki Mutfaktaki Kimyacı köşesinde yayınlanan “İnsan Bedeni Kas, Kemik ve Mikroplastikten Oluşur” yazısında dile getirdiği konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Murat Bakan, Bülent Şık’ın Mikroplastikler nedeniyle halk sağlığının olumsuz yönde etkileneceğine dikkat çeken yazısından referans vererek konuyla ilgili Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP’li vekil acil önlem planı için hükümeti göreve davet etti.  İçme sularında mikroplastik parçacıklarının olup olmadığına, mikroplastik parçacıklarının sağlık açısından bir sorun yaratıp yaratmayacağına ilişkin araştırmaların yapılarak; mikroplastiklerin sulardaki varlığının izlenmesi, endüstriyel olarak üretilen ürünlerde plastik kullanımının azaltabilmesi ve açığa çıkan atıkların sulara karışmasının önlenebilmesi, kozmetik ürünlerde mikroplastik kullanımının yasaklanması,  plastik kullanımının azaltılması ya da bütünüyle ortadan kaldırılması yönündeki politikaların belirlenmesi istendi.

TIKLAYIN - İnsan Bedeni Kas, Kemik ve Mikroplastikten Oluşur

Bakanlara sorular

Murat Bakan ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a da konuyla ilgili soru önergeleri verdi.

Sağlık Bakanına, mikroplastiklerin sağlık açısından hangi hastalıklara yol açabileceği ve halk sağlığı kapsamında ne gibi sorunlar yaratacağına dair çalışma yapılıp yapılmadığını sorarken “Yapılmıyorsa bu konuda bir araştırma yapılarak gerekli önlemlerin alınmasına yönelik politikaların geliştirilecek mi?” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanına, bakanlığın içme sularında mikroplastik parçacıklarının olup olmadığına ilişkin bir araştırması olup olmadığını sordu ve devam etti: “Varsa elde edilen sonuçlar nedir? Yoksa konuyla ilgili bir araştırmanın yapılmasına yönelik çalışmanız olacak mıdır? Bakanlığınız mikroplastiklerin ülkemizin sularındaki varlığının izlenmesi yönünde bir çalışma yapacak mıdır?”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı’na da “İçme sularında mikroplastik parçacıkları varsa yediğimiz gıdalarda da mikroplastik parçacıklarının olup olmadığına dair Bakanlığınız tarafından yürütülen bir araştırma çalışması var mıdır? Yapılmıyorsa bu konuda bir araştırma yapılarak gerekli önlemlerin alınmasına yönelik politikalar geliştirilecek midir?” sorularını yöneltti. (BK)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell