İnternet'e RTÜK Denetimi

  • 22 Mart 2018 09:14
  • 213
  • 0 Yorum
İnternet'e RTÜK Denetimi

TBMM'de dün gece kabul edilen yasal düzenlemeyle internet üzerinden yayın hakkı ve lisansıyla yapılan video yayınlarına Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi getirildi. Yeni yasayla, internet üzerinden film, dizi, belgesel gibi içerikler yayınlayan Netflix, BluTV, Puhu TV gibi yerli ve yabancı platformlar tıpkı televizyon kanalları gibi RTÜK tarafından denetlenecek. RTÜK, uygun görmediği, yayın hakkı ya da lisansı bulunmayan veya hak ve lisansları iptal edilen yayıncıların içeriklerine yayın yasağı uygulayabilecek.

Yasa uyarınca, ilgili kuruluşların internet ortamındaki yayınlarına devam edebilmesi için RTÜK'ten yayın lisansı, bu kapsamdaki platform işletmecilerinin de yayın iletim yetkisi alması zorunlu olacak.

Yeni yasaya göre RTÜK'ten gelen talep üzerine sulh ceza hakimliği 24 saat içinde duruşma yapmaksızın talebi karara bağlayacak ve bu karara Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz edilebilecek.

Yayın hakkı ve iletim lisansı verilmesi ile söz konusu yayınların denetlenmesine ilişkin usul ve esaslar, RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 6 ay içerisinde birlikte çıkarılacak yönetmelikle düzenlenecek.

RTÜK üyesi Ersoy, Çocukları korumak için bu alana el atmak zorundaydık demişti

RTÜK üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy yasanın çıkma aşamasında düzenlemeye ilişkin şu değerlendirmeyi yapmıştı: “YouTube, Twitter, Facebook için herhangi bir denetim yok. Netflix, Blu TV, Puhu TV gibi aslında tamamen yayıncı olan ama sadece internet mecrasından yayın yaptıkları için yayıncı değilmiş, herhangi bir internet kullanıcısıymış gibi algılanan yayıncıları denetleyeceğiz.” Ersoy, bir yorumunda da,Çocukları, gelecek nesli korumak adına bu alana el atmak zorundaydık demişti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise şubat ayında yaptığı bir açıklamada, hakkaniyet ve değer yargıları ölçüsünde yayın yapanların engellenmeyeceğini söylemiş, Eğer milli güvenliğe ülkenin ahlaki düzenine müzahir bir yanlışlık yapılıyorsa bununla ilgili işlem yapmak durumundayız ifadesini kullanmıştı.

Yeni yasayla içeriği milli güvenliğe aykırı ya da “ahlaki düzene müzahir” olduğu gerekçesiyle engellenebilecek platformlardan Netflix, Black Mirror’dan Narcos’a, Marvel kahramanlarının dizilerinden Trollhunters gibi animasyonlara, dünyadaki en popüler dizilerin birçoğunun yayıncısı konumunda. (ŞA)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell