Kılıçdaroğlu: Ayağa Kalkan Hakimler 3. Güç Olmaya Layık Değil

  • 20 Mart 2018 13:13
  • 169
  • 0 Yorum
Kılıçdaroğlu: Ayağa Kalkan Hakimler 3. Güç Olmaya Layık Değil

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis’teki grup toplantısında konuştu.

Konuşmasında hakim ve savcı adaylarının, kura töreninde Erdoğan’ın salona girmesiyle ayağa kalkmaları, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde şehitlere okunan hutbede Mustafa Kemal Atatürk’ün ismine yer verilmemesi, Anayasa Mahkemesi’nin Şahin Alpay kararı öne çıktı

“3. güç olmaya layık değilsiniz”

 Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

Erdoğan, içeri girerken bütün hakimler ayakta. Söylemek istiyorum 'Niye ayağa kalktınız bir parti genel başkanı geldi diye?' Her parti genel başkanı geldiğinde ayağa mı kalkacaksınız? Adalet diye bir şey kalmadı zaten. Vicdan sahibi olun vicdan. Türkiye’nin tarihine saygı duyun. Ne işiniz var ayakta? Bunlar yarın senin önüne geldiği zaman ne diyeceksin? ‘Bu benim kuramı çekti, 20 adam öldürsün isterse, ben bunu beraat ettireceğim.’ Adaletin olmadığı bir devlet çöker. Bu zat sarayda konuşmuş.

“Ayağa kalkan hakimlere sesleniyorum. Cübbelerinize iki delik açın, iki de düğme. Düğmelerde sarayın kabartması olsun. İki düğmeyi de ilikleyin, birisi yasama birisi yürütme. Siz üçüncü güç olmaya layık değilsiniz. Ama onlar diyorlar ki 'Hayır bize birisi talimat versin ona göre karar verelim.' Sen hakim değilsin. Şimdi bir de karar verecekler. 'Saray adına karar verdik.' Ağırlaştırılmış müebbet cezası vereceksin saray adına.”

“Diyanet’e Atatürk eleştirisi”

“Eğer Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı Çanakkale Zaferi olmazdı. Binlerce şehidin olduğu hutbede siz nasıl kalkarsınız Atatürk’ü anmaz, bir rahmet, Fatiha okumazsınız. Bu memlekete yazık günahtır. İnsanda biraz inanç olur. Diyanet İşleri Başkanına sormak isterim, kurucunuz Atatürk’ü neden anmıyorsunuz? 1920’lerde harabeye dönmüş camileri devlet bütçesinden ödenekle tamir ettiren Atatürk’ün neden adını anmıyorsunuz?”

“AYM Altanlar için niye karar vermedi”

“Geçtiğimiz hafta Şahin Alpay serbest bırakıldı. AYM kararıyla. Altanlar için niçin bir karar vermedi AYM? Onu da bekliyoruz. Bir yerde hukuksuzluk varsa onu düzeltmek yargının görevidir. Yargı bir yerlerden talimat alıyorsa o yargı değildir. Hitler Almanyasının benzerini Türkiye'de yaşamak istemiyoruz. (BK)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell