Kerestecioğlu, Patlayıcılar Sonucu Ölen Çocukları Soylu'ya Sordu

  • 20 Mart 2018 12:50
  • 600
  • 0 Yorum
Kerestecioğlu, Patlayıcılar Sonucu Ölen Çocukları Soylu'ya Sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, yerdeki cisimlerin patlaması sonucu ölen çocuklar ile ilgili soru önergesi verdi.

Kerestecioğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle verdiği önergedeKalan mühimmatların patlamasıyla gerçekleşen ölümlerle ilgili, Bakanlık olarak sorumluluğunuz kapsamında ne gibi önlemler almakta ve telafi edici faaliyetlerde bulunmaktasınız?” diye sordu.

Son iki yılda 19 çocuk hayatını kaybetti

Hakkari, Yüksekova’da, sokağa çıkma yasakları ve operasyonların en yoğun yaşandığı mahallede birer gün arayla iki patlayıcı infilak etti. 10 Mart’ta 10 yaşındaki Berat Oktay hayatını kaybetti, 11 Mart’ta  da aynı mahalledeki İbrahim Akdağ evinin bahçesindeki patlayıcının infilak etmesi sonucu ağır yaralandı.

Mezopotamya Ajansı, son iki yılda operasyonlardan arta kalan askeri mühimmatların patlaması sonucu 19 çocuğun hayatını kaybettiğini, 36 kişinin de yaralandığını yazdı.

Kerestecioğlu, bu bilgileri paylaştığı önergede şöyle dedi:

“Sokağa çıkma yasakları süresince yoğun yıkım ve tahribatın yaşandığı Şırnak merkez, Cizre, İdil, Silopi ilçeleri ile Diyarbakır’ın Sur, Lice, Silvan, Mardin’in Nusaybin, Dargeçit, Hakkâri’nin Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinde, sokaklarda açıkta bırakılan mühimmatları oyuncak zannederek mühimmatla oynayan çocuklar, cismin patlaması sonucu ya ciddi bir şekilde yaralanmakta ya da yaşamını yitirmektedirler. Önlemlerin alınmamasından dolayı çocukların rahatça girdiği hafriyat alanlarında meydana gelen patlamaların birçoğunun, operasyonlar sırasında kullanılan bombaatarlardan kaynaklandığı iddialar arasındadır.”

Altı soru

Soylu’ya altı soru yöneltti:

1. Son iki yılda kaç kişi, hangi bölgelerde yerde buldukları cisimlerin patlaması sonucu yaşamını yitirdi? Yaşamını yitirenlerin kaçı çocuk?

2. Hafriyat alanlarında meydana gelen patlamaların birçoğunun, operasyonlar sırasında kullanılan bombaatarlardan kaynaklandığı iddiası doğru mu?

3. Operasyonların yaşandığı bölgelerde gerekli saha temizliğinin yapılmamış olmasının sebebi ne?

4. Yıkılan yapılara ait molozların döküldüğü hafriyat alanlarında gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması ile ilgili başlattığınız bir soruşturma var mı?

5. Patlamalara ve can kayıplarına sebep olan patlayıcıların temizlenmemesi ve gerekli önlemlerin alınmaması ile ilgili yetkili mülki ve idari amirler hakkında bugüne kadar kaç soruşturma açıldı?

6. Kalan mühimmatların patlamasıyla gerçekleşen ölümlerle ilgili, Bakanlık olarak sorumluluğunuz kapsamında ne gibi önlemler almakta ve telafi edici faaliyetlerde bulunmaktasınız?

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell