HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Kocaman Bir Devlet Küçücük Bir İlçeye Saldırdı

  • 20 Mart 2018 11:39
  • 169
  • 0 Yorum
 HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Kocaman Bir Devlet Küçücük Bir İlçeye Saldırdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis Grubu bu haftaki grup toplantısını Diyarbakır'da gerçekleştirdi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın konuştuğu grup toplantısının tek gündemi Afrin'di. Buldan, şu ifadeleri kullandı:

Bugün burada yapacağımız grup toplantımız tek gündemli. Gündemimiz Afrin. Çünkü Afrin 2 ay boyunca yakılmaya, yıkılmaya çalışılan, insanların göç ettirilmesine sebep olan yakıcı bir süreç yaşadı. NATO'nun 2'nci Büyük gücü olan Türkiye, başta Rusya olmak üzere, uluslararası güçlerin desteğiyle, 20 Ocak'ta Afrin'e bir işgal girişimi başlattı.

Sıkça ifade ettiğimiz üzere Afrin, Suriye'de savaşın ve yıkımın yaşanmadığı tek istikrar bölgesiydi. Afrinliler, bu kentte kendi kurdukları demokratik bir yönetimle huzur ve güven içerisinde yaşıyordu. Hatta savaştan kaçmak zorunda kalan Suriyelilerin de sığındığı bir yerdi Afrin. Afrin, dünyanın vicdanıydı.

Demokratik yönetimin tasfiyesiydi

Ta ki, AKP-MHP Koalisyonu'nun işgal harekatı başlayana dek. 58 gün bu ilçe ağır bir saldırı altında kaldı. Kocaman bir devlet sanki üçüncü dünya savaşına girercesine bu küçücük ilçeye saldırdı. 'Terör koridoru' söylemi bahaneydi.

Amaç, burada Kürtler başta olmak üzere tüm Afrinlilerin kurduğu ve örnek olan demokratik, özerk ve eşitlikçi yönetimin tasfiyesiydi.

İktidar ve devlet yapısı, Kürtlerin hiç bir coğrafyada statü sahibi olmaması üzerine kurduğu politika doğrultusunda bu ilçeyi işgal etti. Kürtler, Ortadoğu'da belli bir statü elde etmeye yaklaştıkça kendilerine yönelik saldırılar arttı. Kerkük, Mahmur ve Şengal'den Sur, Cizre, Nusaybin'e; oradan Kobani ve Afrin'e kadar neredeyse bütün Kürt coğrafyası son 3 yıl içerisinde ağır saldırılara maruz kaldı.

Çözüm sürecini bitirenler...

İktidar bu saldırıyla Türkiye sınırları içinde Kürt sorununda izlediği çözümsüzlük, savaş ve şiddet politikasını, sınırın ötesine, Suriye topraklarına da taşıdı.

Aslında bu sürecin bundan üç yıl önce, İmralı'daki çözüm masasının devrilmesiyle adım adım hazırlandığı şimdi daha net anlaşılıyor. Çözüm sürecini bitirenler, Afrin'i işgal edenlerdir. Kürt sorununu içeride ve dışarıda çözümsüz bırakıp, Kürt halkının tüm coğrafyadaki statü ve çözüm taleplerini tamamen tasfiye etmek için 3 yıldır devreye konulan ve 15 Temmuz darbe girişimiyle de desteklenen bir süreçle karşı karşıyayız.

Yıkılan Afrin halkının ortak geleceği oldu

60 gündür iktidar kontrolündeki medya, savaşı öven, ölümü öven, bir halkı ötekileştiren ifadelerle yayın yaptı. 'Afrin'de temizlik şart, temizlik başladı, temizlik tamamlandı' haberleriyle adeta Afrin halkı aşağılandı, ötekileştirildi.

Afrin üzerinden milliyetçi ve ırkçı nefret söylemleri geliştirildi. 'Başlarına yıkacağız, mezarları oldu' dediler. Yıkılan Afrin oldu, Afrin halkının ortak geleceği oldu. Ama emin olun sadece o değil...

Sivil halk terk etmeseydi katliam olacaktı

Bugün itibariyle artık Afrin bölgesi adeta insansızlaştırıldı, büyük yıkım ve saldırılarla tahrip edildi. 300 binin üzerinde insan, yaşlı çocuk, kadın, yıllardır yaşadığı kenti, evlerini, sokaklarını terk etmek zorunda kaldı. Bu insanlar sürgün edildiler, yollara düştüler. Eğer sivil halk bu ağır saldırı karşısında Afrin'i terk etmeseydi, büyük bir katliamla karşı karşıya kalacaktı.

Kalpleri yıktığınızı biliyor musunuz?

Şimdi gelinen noktada Türkiye Afrin'i ele geçirmiş olabilir. AKP-MHP ortaklığı bu yolla seçimleri kazanacağını sanabilir. Ya kaybettikleriniz! Afrin'de yapılanların burada Kürt halkında nasıl bir kırılma yarattığını biliyor musunuz? Kalpleri yıktığınızı, insanların geleceğe dair umutlarını yıktığınızı biliyor musunuz?

Kürt halkının gönlünde Demirci Kawa'lar yıkılamaz

Siz o Demirci Kawa heykelini yıkarken, bir halkın kültürüne ve tarihi değerlerine nasıl hakaret ettiğinizi biliyor musunuz? Heykel yıkmakla o halkın yüzlerce yıldır süregelen eşitlik ve özgürlük özlemlerini ve mücadelesini yok edeceğinizi mi sanıyorsunuz? Newroz'un o özgürlükçü ve direnişçi ruhunu ezebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? Büyük yanılgı. Kürt halkının gönlünde Demirci Kawa'lar yıkılamaz.

Afrin belediyesine bayrak asmakla Türkiye büyüdü mü?

Soruyoruz: Afrin'i ele geçirmekle, Afrin belediyesine bayrak asmakla Türkiye büyüdü mü? Yoksul Anadolu halkının refahı arttı mı? İşsizlik, yoksulluk azaldı mı? Halkın geleceğe dair güveni arttı mı? Ekonomide, eğitimde, sağlıkta, milli gelirde Türkiye büyüdü mü?

Toplumun sorunları çözüldü mü? Bunların hiç biri olmadı ve olmayacak da. Bu savaşın faturası da Türkiye toplumuna ödetilecek. Ezilen, sömürülen yine Türkiye halkları olacak. Türkiye'deki iç kriz daha da büyüyecek. Çünkü buna bir de Suriye krizi eklendi.

Suriye'de IŞİD ve El Kaide yeniden hortlayacak

Şimdi oraya dünyanın çeşitli bölgelerinden toplanmış Selefi ÖSO gruplarının yerleştirilecek olması, Suriye'de IŞİD ve türevlerinin yeniden kazanması anlamına gelecektir. Suriye'de IŞİD ve El Kaide yeniden hortlayacaktır. Bunun sorumlusu da AKP-MHP Koalisyonu'dur. Tüm dünya Kürtlerinin gayretleri sonucunda yenilmiş Selefi çete terörüyle yeniden uğraşmak zorunda kalacaktır.

Yarın 21 Mart: Newroz Piroz be...

Kürtler bu topraklarda binlerce yıldır var ve bundan sonra da var olacak. Büyük insanlık yürüyüşü mutlaka devam edecek ve insanlık değerlerini savunanlar kazanacaktır. Karanlık değil aydınlık kazanacaktır. Kürtler bu topraklarda binlerce yıldır vardır ve bundan sonra da var olacaktır. Yirminci Yüzyıl'da statüsüz yaşadılar, onlarca katliama ve kırıma maruz kaldılar. Ancak Ortadoğu'da Yirmibirinci Yüzyıl'da sağlıklı bir doğum gerçekleşecek ve Kürtler Ortadoğu'da haklı ve saygın bir statüyü muhakkak elde edeceklerdir.

TIKLAYIN -  2018 Yılı Newroz Programı Belirlendi

Ne Afrin işgali ne de IŞİD, ÖSO ve diğer adlarla anılan çeşitli çeteler bunu engelleyemeyecektir. Ağır bedeller de ödese, Kürt halkının mücadelesi tarihte hiç bir dönemde olmadığı kadar birikime ve deneyime sahiptir ve kazanmaya yakındır.

Dünyanın dört bir tarafına dağılmış Kürt halkı Afrin için duyguda, düşüncede ve eylemde birleşti. Tıpkı Halepçe'de, Şengal'de, Cizre'de olduğu gibi. Kürt siyasetçilerin yapması gereken bu duygu, düşünce ve eylem birliğini ulusal bir birliğe dönüştürmektir.

Afrin'e yapılan işgal girişimini kabul etmediğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Afrin halkının yanındayız. Yarın 21 Mart. Newroz Bayramının barışa özgürlüklere ve eşitliğe vesile olmasını temenni ediyoruz. Şimdiden hepinizin Newroz'u kutlu olsun. Newroz Piroz be... (PT) 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell