Guardian: Suriye'nin Yeni Sürgünleri

  • 19 Mart 2018 14:10
  • 116
  • 0 Yorum
Guardian: Suriye'nin Yeni Sürgünleri

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian'da bugün Martin Chulov imzasıyla Afrin operasyonu nedeniyle kentlerini terk eden sivilleri konu alan Suriye'nin Yeni Sürgünleri: Türkiye Saldırısının Ardından Afrin'i Terk Eden Kürtler başlıklı bir makale yayınladı.

TIKLAYIN - Af Örgütü: TSK de YPG de Sivilleri Hedef Alıyor

Makalede Kürtlerin büyük bir kısmı rejimin elinde tuttuğu Halep'ten kaçarak 'gri bölge' Afrin'e sığınmıştı. Peşi sıra Türkiye birlikleri ve destekledikleri Arap militanlar yaşadıkları şehri kuşattı ifadeleri yer alırken, Suriye ordusunun destekleri Şii militanların kontrol noktalarında kimin şehirden çıkabileceğine karar verdiği belirtildi.

TIKLAYIN - Farklı Kaynaklardan Afrin Operasyonunun Askeri ve Politik Kronolojisi

Biz fırtınayı uzaktan izliyorduk

Suriye savaşının etkisiyle sekiz yıldır süren meşakkatli bir süreç geçiren ülkenin kuzeyi bir kere daha hareket halinde denilen makale şöyle devam ediyor: Kürtler, fırtınanın yaklaşması nedeniyle Türkiye sınırına yakınlarındaki kuşatılmış topraklardan ayrılmanın ağırlığını taşıyor. TSK ve vekillerinin bombardımanı sonucu en az 250 sivil hayatını kaybetti. Pazar sabahı Türkiye destekli Özgür Suriye ordusu militanları Kürt birliklerinin çekilmesinin ardından kente giriş yaptıklarını açıkladı.

Biz sekiz yıl boyunca bunların dışındaydık diyen Afrin'de yaşayan Hero adlı bir Kürt gazeteye şöyle konuşuyor, Biz kimseyi rahatsız etmedik ve etrafımızda olup biten fırtınayı izledik. Sonra Türkler bizim için geldi.

Gazeteye konuşan ve ismi verilmeyen yetkililer ise BM'nin ateşkes kararının Afrin'de uygulanmamasını eleştiriyor.

AB'den Türkiye'ye Afrin eleştirisi

Öte yandan Brüksel'de açıklama yapan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temcilsici Federica Mogherini gelişmelerden kaygı duyduğunu belirterek Türkiye'yi çatışmaların hafifleyeceği yönünde güvence vermeye çağırdı.

Mogherini, uluslararası toplumun Suriye'deki çabalarının askeri faaliyetleri kışkırtmaya değil yatıştırmaya odaklı olduğunu kaydetti.

Afrin Kantonu Eş Başkanı: Su ve gıdaları yok

Suriye'nin kuzeyinde Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) 2014 yılında ilan ettiği Afrin Kantonu'nun eş başkanı Hevi Mustafa ise, Reuters'a yaptığı açıklamada Afrin'den toplam 200 bini aşkın sivilin göç ettiğini söyledi.

BBC'nin haberine göre Hevi Mustafa bu sivillerin barınak, su ve gıdadan yoksun bir şekilde bölge yakınındaki alanlara çekildiklerini ifade ederek, İnsanlar arabalarda uyuyor. İnsanlar çocuklarıyla beraber ağaç altlarında uyuyor açıklaması yaptı.

Hevi Mustafa Afrin merkezinde kalan sivillerin Türkiye'nin desteklediği grupların tehdidi altında olduğunu da kaydetti. (PT) 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell