Diyarbakır Valiliği Newroz Başvurusunu Kabul Etti

  • 19 Mart 2018 11:32
  • 175
  • 0 Yorum
Diyarbakır Valiliği Newroz Başvurusunu Kabul Etti

Diyarbakır Valiliği, Newroz Tertip Komitesi’nin 21 Mart'ta Diyarbakır'da kutlanacak Newroz için yaptığı başvuruyu kabul etti. Diyarbakır’daki kutlama, “Newroz direniştir, faşizme karşı halkların baharıdır” şiarıyla 21 Mart Çarşamba günü düzenlenecek. Karara göre program saat 11.00 ile 15.00 saatleri arasında olacak. 

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Valiliğin kararı polislerce Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı Mehmet Şerif Camcı’ya önceki gün tebliğ edildi.

Bu yılki Newroz kutlaması 40 merkezde gerçekleştirilecek. 17 Mart’ta Silvan’da başlayan kutlamaların finali 21 Mart’ta Diyarbakır ve İstanbul’da gerçekleşecek. İstanbul Valiliği ise henüz Newroz kutlamasıyla ilgili resmi bir bildirim yapmadı.

Diğer kentlerde de olumlu yanıt

Adana, Mersin, Tekirdağ, Şırnak’ın Cizre ile Mardin’in Nusaybin ilçelerinde de 21 Mart’ta yapılacak Newroz kutlamasına ilişkin yapılan başvuruya olumlu yanıt verildi.

Adana Newroz Tertip Komitesi, 21 Mart'ta Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu'nda yapılacak kutlamaya ilişkin Adana Valiliği'ne yapılan resmi başvuruya olumlu cevap verildiğini açıkladı. Kutlama, saat 10.00-18.00 arasında HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ve HDP PM Üyesi Serpil Kemalbay katılımıyla yapılacak.

Mersin Newroz Tertip Komitesi de, 21 Mart'ta Tırmıl Miting alanıyla ilgili Valiliğe yaptığı resmi başvurunun olumlu sonuçlandığını bildirdi.

Şırnak'ın Cizre ilçesine bağlı Konak Mahallesi’nde (Banê Xanê) de yine 21 Mart için Kaymakamlığa yapılan başvuruya şu yanıt verildi: “Konak Mahallesi Bozalan Yolu, Yeni Şırnak Yolu ve Kiriş Caddesi arasında kalan (Yeni TOKİ konutları karşısı) kamuya ait boş alanda 21 Mart 2018 günü saat 11.00-15.00 saatleri arasında uygun görülmüştür.”

HDP Tekirdağ İl Örgütü’nün 18 Mart’ta Ergene ilçesinde düzenlemek istediği Newroz kutlamaları için yapılan başvuru, Ergene Kaymakamlığınca reddedilmişti. 21 Mart için tekrar yapılan başbvuru ise kabul edildi. Tekirdağ Newrozu 21 Mart’ta 10.00-16.00 saatleri arasında Ergene’nin Yeşiltepe mahallesinde bulunan Shell Benzinliği karşısındaki alanda kutlanacak.

Kutlamalar başladı

Bu yıl “Newroz Direniştir, Faşizme Karşı Halkların Baharıdır” şiarıyla kutlanan Newroz kutlamaları, Urfa’nın Siverek ilçesinden başladı. 17 Mart’ta ilçedeki Buğday Pazarı’nda düzenlenen kutlamaya, HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir de katıldı.

Antalya’da 18 Mart’ta düzenlenen Newroz kutlaması da HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Newroz 2018 programı

Kent kent Newroz programı şöyle belirlenmişti:

TIKLAYIN - HDP Eş Genel Başkanları: Milyonların Barış Talep Edeceği Bir Newroz Olacak

17 Mart: Silvan, Kızıltepe, Konya, Siirt, Kocaeli, Antalya, Bingöl, Ardahan.

18 Mart: Batman, Mardin, Suruç, Antep, Bursa, Dersim, Bitlis, Maraş.

19 Mart: Muş, Hakkari, Iğdır, Adıyaman, Ağrı, Ergani.

20 Mart: Malatya, Doğubeyazıt, Manisa, Karakoçan, Kars, Hatay/İskenderun, Ankara.

21 Mart: Diyarbakır, Van, Urfa, İstanbul, İzmir, Adana, Mersin, Nusaybin, Cizre, Yüksekova. (AS)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell