ABD ve Türkiye'den Menbiç İçin Tezat Açıklamalar

  • 16 Mart 2018 07:41
  • 368
  • 0 Yorum
ABD ve Türkiye'den Menbiç İçin Tezat Açıklamalar

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, dün yaptığı basın toplantısında gazetecilerin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu önceki ABD ile Menbiç'in YPG'den temizlenmesi konusunda anlaştıklarını söyledi. Sizin de anlayışınız bu yönde mi? şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

Bizim yaklaşımımız tam olarak bu değil. Türk hükümetiyle pek çok görüşme yapıyoruz. Hala Türkiye ile bir anlaşmaya varmak için çalışıyoruz.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre; gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nauert, Ankara yönetimi ile geçtiğimiz hafta 1,5 gün süren görüşmeler yapıldığını, görüşmelerde bir uzlaşının arandığını aktardı.

Çavuşoğlu, Salı günü yaptığı açıklamada YPG Menbiç'ten çekildikten sonra orada güvenliği Türk ve ABD askerleri sağlayacak. YPG'nin çekilmesine iki ülke nezaret edecek demişti.

Ateşkes Afrin'i de kapsıyor

TIKLAYIN - ABD: Türkiye, Suriye'de Ateşkes Kararını Yeniden Okusun

Nauert, ABD'nin Afrin'de olmadığını belirtirken Ancak bu durum dikkati IŞİD ile mücadeleden kaçırıyor diye konuştu.

Öte yandan BM tarafından Suriye'de ilan edilen ateşkesin Afrin'i de kapsadığı görüşünü de tekrarladı. Nauert, ABD'nin bu yaklaşımında bir değişiklik olmadığını kaydetti. Nauert, 28 Şubat'ta yaptığı açıklamada Haritayı açıp bakarsanız Afrin'in Suriye sınırları içerisinde olduğunu görürsünüz. Türkiye'ye bir kez daha açıp BM tarafından kabul edilen ateşkes kararını yeniden okumasını öneririm ifadelerini kullanmıştı.

TIKLAYIN - Suriye'nin Çözüm Arayan Düğümü: Beş Soruda Menbiç

Türk kahvesi içtiniz mi? sorusu

Washington'a önceki gün İstanbul'dan aktarmalı olarak Türk Hava Yolları ile uçtuğunu anlatan Nauert, İstanbul'u değil sadece havalimanını gördüğünü anlattı. Bazı Türk gazetelerini okuduğunu, camdan dışarını görmek için de yanında oturan kişinin üzerinde eğilmek zorunda kaldığını söyleyen Nauert, Türk kahvesi içtiniz mi? sorusuna şu yanıtı verdi: Evet, evet ama normal Türk kahvesi kadar sert değildi. (PT) 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell