Halil Ergün Nürnberg'de Ödül Aldı: "İyi Bir Ödüldü, Aldım ve Döndüm"

  • 13 Mart 2018 12:44
  • 134
  • 0 Yorum
Halil Ergün Nürnberg'de Ödül Aldı: "İyi Bir Ödüldü, Aldım ve Döndüm"

23. Nürnberg Türkiye-Almanya Film festivalinin açılış galası Tafelhalle’de yapıldı. Galada, ünlü oyuncu Halil Ergün ile Almanyalı yönetmen Volker Schlöndorff’a “Onur Ödülü” verildi.

Sanatçılar ödüllerini Nürnberg Belediye Başkanı Dr. Ulrich Maly’nin elinden aldı. Ödül için bianet’e konuşan Ergün “İyi bir ödüldü, aldım ve döndüm” dedi:

“Almanya'daki Nürnberg Belediyesi ile Türkiyeli kültür insanlarının oluşturduğu ve Türk ve Alman filmleri, genellikle sanat filmlerinin ağırlık kazandığı bir festival. Daha önce de birkaç kez gitmiştim. Türkiyeli sanatçılar da çok gider.

“İyi bir ödül. Çok güzeldi. İyi söyleşiler, röportajlar yaptım, ödülü aldım ve geldim.

Festival jürisinden Ergün için açıklama

Ödül töreni öncesi festival jürisinden yapılan açıklamada, Halil Ergün'ün Türkiye'de film sanatını en üst düzeyde geliştirme ve uluslararası alanda yararlı hale getirme konusundaki inatçı çabalarından dolayı onur ödülüne layık görüldüğü belirtildi.

Açıklamada Ergün'ün 40 yıldan fazla süren kariyerinde kendisini sürekli yenileyen en yaratıcı oyunculardan biri olduğu belirtilerek, Büyük başarısına rağmen eleştirel yapımlarda yer almaktan çekinmeyip, kariyerini idealleri uğruna tehlikeye atmayı göze almıştır. Bu cesur tutumu onu izleyicinin vicdanı yapmıştır denildi.

Özcan Alper kısa film jürisinde

Nürnberg'deki 23. Türkiye-Almanya Film Festivali 9-18 Mart tarihleri arasında düzenleniyor. Bu yıl kısa film yarışmasının jüri başkanlığını Türkiyeli yönetmen ve senarist Özcan Alper üstleniyor.

Uzun metraj film yarışmasının jüri başkanlığını ise FIPRESCİ (Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu) Genel Sekreteri ve 15. Türkiye-Almanya Film Festivali'nin onur konuğu Klaus Eder yapıyor.

Halil Ergün hakkında

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

1946 yılında, Bursa'nın İznik ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu İznik'te okudu. İstanbul Haydarpaşa Lisesi ve Bursa Atatürk Lisesi’nde okuduktan sonra Pertevniyal Lisesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okudu. Halk Oyuncularında Teneke adlı oyunla profesyonel oldu. Vasıf Öngören, Mustafa Alabora ve Erdoğan Akduman ile Ankara Birliği Sahnesi'ni kurdu.

“Böcek” filmiyle 1995’te Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülünü, 1990’da “Film Bitti” ile Ankara Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü, 2007’de Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü’nü aldı.

Son olarak 2006 yılından 2010'a kadar Kanal D'de yayınlanan Yaprak Dökümü adlı dizide Ali Rıza Tekin karakterini canlandırdı.

(TP)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell