Kılıçdaroğlu: Bu Teklif “Sopalı Bir Seçim” Hazırlığı

  • 13 Mart 2018 12:54
  • 155
  • 0 Yorum
Kılıçdaroğlu: Bu Teklif “Sopalı Bir Seçim” Hazırlığı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında, seçim ittifakı yasasıyla ilgili konuştu.

TIKLAYIN - Seçim İttifakı Yasası TBMM'den Geçti

TBMM Genel Kurulu'nda bu sabaha kadar devam eden seçim ittifakı teklifinin 26 maddesi de uzun tartışmaların ardından AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi. Teklifin yasalaşmasıyla birlikte bir parti aynı anda bir partiyle ittifak yaparken diğer partiyle ortak liste hazırlayarak seçime girebilecek. İttifakın oyunun yüzde 10'u geçmesi durumunda ittifak yapan partilerin her biri barajı geçmiş sayılacak.

* Yasa teklifinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

“Birisi seçim, birisi baraj derdiyle yan yana geldiler”

Kılıçdaroğlu yasa teklifiyle ilgili “İttifak ve seçim hileleri kanunu” tabirini kullandı ve yasanın sakıncalarını sıraladı:

“İttifak ve seçim hileleri kanunu görüşüldü. Kanundan nasıl dolanabiliriz, oyumuzu artırmadan masabaşında milletvekili sayısını nasıl artırırız? Kanun bunun için hazırlandı.

“Recep Bey, 'Nasıl yeniden cumhurbaşkanı seçilebilirim? Tek başıma seçilemiyorum. Yanıma birini daha almam lazım' diyor. Devlet Bey, 'Barajı aşmam lazım, ben barajı aşamıyorum' diyor.

“Birisi seçim, birisi baraj derdiyle yan yana geldiler. Dediler ki, 'Biz bir seçim hileleri kanunu hazırlayalım ve bunu da Meclis'in oturum yapmadığı pazartesi gününe denk getirelim, o gün Meclis TV yayın yapmaz, millet seyretmez, biz bunu geçirelim'.

“Milletten kaçırıyorlar. Niçin? Seçimlerde hilenin nasıl yapılacağını kanun tek tek anlatıyor. İttifak yapacaklarmış... Yaparlar ittifak.”

“Baraj fiilen artarak devam ediyor, iki ayrı baraj geliyor”

“Bu yasa teklifinin yedi özelliği var. Birincisi şu: Haksız temsil artıyor, milli irade gaspediliyor. Masa başında küçük partiler nasıl milletvekili çıkarır, öbürü de nasıl başkan olur onun derdi üzerine çıkarılmış bir yasa.

“İkincisi, baraj fiilen artarak devam ediyor. 'Kaldırın' dedik, kim getirmişti? 12 Eylül darbecileri. Kim savunuyor? 20 Temmuz darbecileri savunuyor. 12 Eylül darbesiyle 20 Temmuz darbesi arasında büyük bir benzerlik. Kaldır bunu, neden kaldırmıyorsun?

“Yüzde 1 oy alan partinin genel başkanı gelsin Meclis'e. Milli irade değil mi? Milli iradede, yüzde 1 de önemli. Biz bunu istiyoruz, onlar 'gelmesin' diyorlar. İki baraj getiriyorlar: Bir yüzde 10, iki yüzde 51 barajı.”

“Bunların adaletle bir ilgileri var mı? Yok”

“Anayasanın eşitlik ve temsilde adalet ilkesine aykırı.

“Size bir örnek vereyim. Diyelim ki, bir ilde seçim yapılıyor. A Partisi 90 bin oy aldı, B Partisi 20 bin oy aldı, ikisi ittifak yapmışlar; C Partisi de 100 bin oy aldı. Yani birinci gelen C Partisi ama iki partinin oyları birleştiriyor, milletvekilini C çıkarmıyor, A ve B kendi aralarında paylaşıyorlar. Ya böyle adalet mi olur? 100 bin oy alan parti milletvekili çıkaramayacak, 90 bin artı 20 bin oy alan iki parti milletvekilini kendi aralarında paylaşacak.

“Temsilde adalet var mı? Yok. Bunların da adaletle bir ilgileri var mı? Yok.”

“Mühürsüz oy pusulaları geçerli hale geliyor”

“Bu teklif seçim güvenliğini ortadan kaldıracak niteliktedir. Mühürsüz oy pusulaları geçerli hale geliyor. Bu ne demektir? 'Referandumda kullanılan mühürsüz oy pusulaları geçersizdir, şimdi geçerli hale getiriyoruz'. Yani bu referandumun gayrimeşru olduğunun itirafıdır.

“Bu teklif aynı zamanda sopalı bir seçim hazırlığıdır. Herhangi birisi polisi, jandarmayı çağırabilir. Baktı ki orada polise, jandarmaya telefon, 'Gelin burada hile yapılıyor'. Jandarma, polis sandıkları basacak. Neymiş adaletli seçim olacak... Sopalı seçim yapmak istiyorlar.”

“Sandığı seçmenden kaçırma provaları… Vali istediği sandığı istediği yere koydurabilecek. '50 köy burada kullanacak, sandığı buraya getirin' diyecek.” (AS)

* Fotoğraf: Anadolu Ajansı - Ankara

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell