HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Minarenin Kılıfı Dün Akşam Dikildi

  • 13 Mart 2018 11:24
  • 225
  • 0 Yorum
HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Minarenin Kılıfı Dün Akşam Dikildi

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli. Fotoğraf: Gökhan Balcı/ AA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dün akşam TBMM'ye gelen ve yaklaşık 20 saatin ardından geçen Seçim İttifakı Kanun Teklifi ile ilgili konuşan Temelli, Minarenin kılıfı dün akşam dikildi. Referandumda kılıfsız bir şekilde minareyi çalmışlardı. Dün gece yangından mal kaçırırcasına yasayı geçirdiler. Böylece aslında referandumdaki ne kadar hile, şaibe varsa yasalaşmış oldu dedi ve ekledi:

Bilin ki şimdiden kaybetmişlerdir

Bu yasayla seçime girecek kadar acz içindeler. Hangi koalisyonu kurarlarsa kursunlar bu tür yasalara muhtaç oldukları için aciz içindeler, bilin ki seçimi şimdiden kaybetmişlerdir.

Sürekli 'erken seçim yapmayacağız' demelerinden de bu telaşı anlamak mümkün. İttifak meselesi üzerinden şaibeli yasasa meşruiyet kazandırmak istiyorlar. İttifak kavram olarak kötü bir kavram değil.

İttifakın kirlisi de var temizi de. Nasıl ittifak yaptığınız önemli. Bugün yapılan bir ittifak kanunu falan değildir. Yapılan, seçmen iradesine ipotek koymaya çalışan şaibeli bir koalisyondur.

Kim bilir kaç mevta oy kullanacak

Bu koalisyonun nelere mal olabileceğini aslında yasa maddelerine bakınca görüyorsunuz. Örneğin bir apartmanda oturanlar ayrı ayrı yerlerde oy kullanacaklar. Neden koydunuz bu maddeyi dediğinizde bizi suçluyorlar. HDP'liler aynı evin içinde yaşayanlara ipotek koyuyorlar.

Ya kırsal alanda apartman yok ki sen neden apartmanlardaki insanları farklı sandıklara oy gönderiyorsun? Kimin kiminle nerede oy kullandığını saklamaya çalışıyorsun. Kim bilir kaç mevta oy kullanacak. Kim bilir kaç tane vatandaş olmayan insan oy kullanacak.

Afrin'de de çocuklar ölüyor

Mart ayı katliamlar ayı. Ben de bu katliamlarda katledilen insanları anarak başlamak istiyorum. Gazi, Qamişlo, Helebce, Beyazıt katliamları hafızalarımızdan hiç silinmeyecek. Bu katliamlarda yitirdğimiz insanların önünde saygıyla eğiliyorum.

Bir kaç gün önce ailesi Berkin Elvan'ı mezarı başında andı. 2013 Gezi olayları sırasında gelen gaz kapsülü sonucu komaya giren ve yaşamını yitiren Berkin hakkındaki dava bir türlü sonuçlanmıyor. Failleri açığa çıkarılmıyor. Bu beklemediğiniz bir şey değil. Bu iktidar iktidar olduğu süre boyunca birçok çocuğumuzun ölümüne sebep olacak kararlar almıştır. Ceylan hala bize bakıyor. Ceylan bize baktığı sürece biz failler hakkında hesap sormaya devam edeceğiz, evlatlarımızın hakkını aramaya devam edeceğiz.

Çocuklar ölmeye devam ediyor. Afrin'de çocuklar ölüyor. Türkiye medyasına baktığınızda aslında sanal bir savaş hakim. Ama Afrin'de de çocuklar ölüyor, insanlar ölüyor. Bugün şu saatlerde televizyonlar hala Afrin kuşatıldı, şuradan girilecek, buradan girilecek deniyor.

Sanki Afrin'de yüz binlerce insan yaşamıyormuş gibi savaş propagandası yapmaya devam ediyorlar. Afrin kuşatma altında. Bu kuşatmaya son verin. Afrin'de yaşayanların yaşam hakkına saygı gösterin. Afrin'de insanlar bir arada yaşamanın örneğini gösterdiler. Barış içinde yaşanabileceğinin örneğini gösterdiler. Hem de ne zamandan beri? Suriye İç Savaşı'nın başladığı günden bu yana.

Bakın bir harita, sınırda teröristler var, IŞİD var ama bunlardan rahatsız olmayan bir iktidar var. Bırakın rahatsız olmayı, aralarında muhabbet var.

Çatışmasız tek alan Afrin 53 gündür bombalanıyor

2011'den bugüne kadar çatışmasız tek alandır Afrin. Son 53 gündür Afrin bombalanıyor. Son 53 gündür Afrin'de çatışmasızlık ortamına son veren bir işgal girişimiz var. Buna son verilmeli. Birleşmiş Milletler (BM) ateşkes kararı almasına rağmen karar tanınmadı, hayata geçirilmedi. Arkasında ulusların kirli ittifak ilişkileri var.

Bu kararın hayata geçmesini sadece Türkiye engellemedi, ABD de Rusya da engelledi. Neden buna engel olunuyor, neden ateşkes yürürlüğe girmiyor diye sorduğunuzda, bu devletlerin çıkarlarının, kirli ittifakların olduğunu görüyorsunuz.

Şimdi ABD, BM Güvenlik konseyine yeni bir ateşkes kararı sunuyor. Bir önceki kararda Doğu Guta ve Afrin birlikte zikredilirken bu kararda Afrin çıkarılmış. İşte bu pazarlıkların kirli yüzü.

Hangi ittifaklar? Kirli savaş ve ticaret ittifakları. Tam da bugünlerde Boeing ile THY arasında 7 milyar dolarlık bir anlaşma imzalanıyor. Evet Trump'ı da biliyoruz, her şey ticaret diye hayata bakan, Afrin'e yaşayan insanların yaşam hakkını gözetmeyen bir zihniyet. Tıpkı Türkiye'de aynı zihniyetin iktidarda olduğu gibi. 

ÖSO'cular önüne çıkan her şeyi katleden bir güruh

Başbakan diyor ki, 'Bu Afrin Harekati'ndan sonra Afrinliler Afrin'e dönecekler. Bu harekatı Afrinliler sürdürüyor'. ÖSO'culara Afirinli diyor. Biz bu ÖSO'cuları iyi biliyoruz. Afganistan'dan geldiler, Çeçenistan'dan geldiler. Önüne çıkan her şeyi katleden bir güruh.

Bu ÖSO'cuların arkasında Afrin'i yok etmeye gidiyorsunuz, sonra da Afrinliler Afrin'e dönecekler diyorsunuz. Afrinliler zaten Afrin'de. Üstelik savaştan kaçan insanlar da buraya sığınmış. Siz ÖSO'cuları oraya salarak huzur ortamını yok ediyorsunuz.

Kurt işareti yaparak Osmaniye'ye kadar gidersin

Biz savaşa karşıyız. Bizlerin kaynaklarının savaş sanayisine aktarılmasına, insanlarımızın öldürülmesine karşıyız.

Bu ülkenin kaynaklarını bu şekilde kullananlar sanıyorlar ki bu ülkede bu milliyetçi duygularla iktidarları ilelebet olacak. Kürt halkına, kalkmış kurt işareti yapıyor. Bu işareti yapanlar, 50 yıldır Osmaniye'den öteye gidemedi, sen de ancak oraya kadar gidersin.

Barışın sesini dinlemek için Silivri'de olacağız

HDP Eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Cuma günü Silivri'de saat 10:30'da görülecek duruşmasını hatırlatan Temelli, İlginç bir duruşma. 2013 Newrozu'nda konuştuğu için dedi ve şunları söyledi:

Zaten yargılandığı her şey konuştuğu için. Bir siyasetçi başka ne yapar, konuşur anlatır fikirlerini yayar. 2013 Newrozu'nda da konuşmuş. Herkes de alkışlamış.

Yandaş medyası da, dönemin bakanları da. Aradan 2 yıl 7 ay 13 gün geçmiş, savcı Demirtaş hakkında o konuşmadan dolayı fezleke hazırlamış. Ve bundan dolayı bu cuma Silivri'de yargılanacak. Biz de orada olacağız. Hakikatin barışın sesini dinlemek için başkanla dayanışma içinde olacağız. (PT)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell