SAFRANBOLU BELEDİYE MECLİSİ’NDEN KARAOĞLU YORUMLADI: “Sokaklara Silah Adı Verilmesi Toplumsal Psikoloji Açısından Yanlış”

  • 12 Mart 2018 12:35
  • 172
  • 0 Yorum
SAFRANBOLU BELEDİYE MECLİSİ’NDEN KARAOĞLU YORUMLADI: “Sokaklara Silah Adı Verilmesi Toplumsal Psikoloji Açısından Yanlış”

Karabük'ün UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesinde bulunan ilçesi Safranbolu’da bazı sokak isimlerinin Afrin harekatında kullanılan yerli silah isimleriyle değiştirilmesi kararını CHP’li Safranbolu Belediye Meclis Üyesi Serap Karaoğlu’yla konuştuk.

Söz konusu kararın Belediye Meclisi’nce alındığını ama Haziran 2017’de görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Necdet Aksoy’un yerine atanan, aynı zamanda ilçenin kaymakamı olan Fatih Ürkmezer’in Belediye Meclisi toplantılarına Belediye Meclis üyelerini almaması nedeniyle kendisinin de karardan sonradan haberi olduğunu söyleyen Karaoğlu, bu kararı onaylamadığını belirtti.

Alınan karar doğrultusunda Yıldız Caddesi’nin adı Zeytin Dalı Caddesi, Cami Sokak’ın adı Atak Sokak, Değirmen Sokak’ın adı Cirit Sokak, Kaya Sokak’ın adı Altay Sokak, Lale Sokak’ın adı Bayraktar Sokak, Vatan Sokak’ın adı ise Anka Sokak olarak yeniden isimlendirilmişti.

“Üç kişi karar alıyor”

İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) kamuoyuna aktardığı haberde, kararın belediye meclisinde oy birliğiyle kabul edildiği bilgisi verilirken, Serap Karaoğlu başka bir noktaya dikkat çekiyor:

“Belediye başkanı görevden uzaklaştırıldıktan sonra belediye başkanlığına aynı zamanda kaymakam olan Fatih Ürkmezer kayyum olarak atandı.

“Kendisi göreve geldiğinden bu yana Belediye Meclisi toplantılarını, Belediye Meclisi üyeleriyle gerçekleştirmiyor. Kendisi başkan olarak katılıyor, onun dışında iki müdür toplantılarda yer alıyor. Kararları üç kişi veriyor.

“Meclis’e taşındı”

Kendilerinin seçilmiş Belediye Meclisi üyeleri olduklarını ifade eden Karaoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un soru önergesi yoluyla konuyu Meclis’e de taşıdığını ama iki aydır yanıt alamadıklarını söyledi.

“Toplumsal psikoloji açısından doğru bulmuyorum”

“Sokak isimlerinin değiştirildiği yer, Safranbolu Belediye sınırlarına yeni dahil edilmiş olan bir köyün iki mahallesi. İsminin değiştirilmesine karar verilen sokaklar da bu mahallelerin sokakları.

“Sokak isimlerinin değiştirilerek yerine silah isimlerinin konulması çok barışçıl bir hareket değil.

“Afrin harekatıyla ilgili bir şey söyleyemeyiz. Bunu anlıyoruz. Ancak ülkemizin daha çok barışçıl şekilde bütünleşmeye ihtiyacı var. O nedenle ben sokak isimlerinin de silah isimlerini çağrıştırmasını toplumsal psikoloji açısından doğru bulmuyorum.

“Harekata destek veriliyorsa, bu daha farklı şekilde bu gösterilebilir.” (EKN)

* Fotoğraf: Pixabay

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell