FEMİNİST GECE YÜRÜYÜŞÜ: Kadınlar İstiklal Caddesi'nde Dalga Dalga Yürüdü

  • 08 Mart 2018 18:04
  • 458
  • 0 Yorum
FEMİNİST GECE YÜRÜYÜŞÜ: Kadınlar İstiklal Caddesi'nde Dalga Dalga Yürüdü

Kadınlar 15. Feminist Gece Yürüyüşü için İstanbul Beyoğlu’nda Fransız Kültür Merkezi önünde buluştu. Kadınlar 19.30'da Fransız Kültür Merkezi önünde buluştu.

Polis gün boyu Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi çevresinde sürdürdüğü nöbeti gece yürüyüşünde de sürdürdü.

OHAL'e, yağmura ve her sokak başında bekleyen polislere rağmen İstiklal Caddesi son yılların en kAlabalık eylemine tanık oldu.

Yürüyüş İstiklal Caddesi boyunca Tünel meydanına doğru yapıldı. Basın açıklaması Tünel meydanında okundu. 

En önde üzerinde Hayatımız, İsyanımız, Mücadelemiz: Feminizm yazan pankart Tünel meydanına ulaştığında, kortejin sonu yürüyüşün başladığı noktaya yakın bir yerdeydi. 

Tünel meydanında 8 Mart açıklaması okunurken kortejin arkalarında kadınlar, halay çekiyor ve sloganları sürdürüyordu.

Okunan açıklama şöyleydi:

Kadınların mücadelesinin bildiğimiz tarihi yüzyılı aştı. Baskı varsa direniş baki, adları tarihe sığmasa da kadınlar hep direndiler, hayatlarına sahip çıktılar.

Bugün biz binlerce kadın burada, milyonlarca kadın dünyanın her yerinde duruyoruz, görüyoruz. Görüyoruz ki karşımızda kadın düşmanlığının, ırkçılığın, faşizmin çırpınışları var.

Her gün emeğimizi, cinselliğimizi, bedenimizi sömürmenin yollarını; bize tüm dünyanın bakım emeğini yıkarak, doğurganlığımızı kontrol altına almaya çalışarak, bizi maddi ve manevi eşitsiz koşullara mahkum ederek, cinsel yönelim tek, cinsiyet kimliği ikiden ibaretmiş gibi yaparak, 'hiza'ya getirmek için şiddete maruz bırakarak, çocukları taciz ederek, hayatlarımızı erkek egemen ve dini kurumlara teslim ederek, sınırları kendi çizip ihlalinin ne zaman meşru olduğunu kendi belirleyerek, iktidarını kuramadığında silahına davranarak arayan bir düzen var. Kadınları karar alma mekanizmalarından dışlayan, bizlere istemediğimiz bir hayatı dayatan erkek egemen bir düzen var.

Artık yeter demek çok yersiz. Çokça zamandır yeter. En baştan beri yeter.

Biz bugün burada Bizi korkuyla, şiddetle, savaşla, tatlı dille, aile masalıyla terbiye etmeye çalışan düzene feminizmle direniyoruz, mücadele ediyoruz, isyan ediyoruz.

Bizler başka bir dünyayı hayal etmekle başladık, kurmanın birlikte, dayanışmayla mümkün olacağını biliyoruz.

Yaşasın feminizm, yaşasın feminist mücadele!

Yürüyüşün ardından ise Beyoğlu’ndaki The Mekan’da parti düzenlendi. (HK)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell