“Ev Kadınları Vardır”

  • 08 Mart 2018 06:21
  • 402
  • 0 Yorum
“Ev Kadınları Vardır”

İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) bünyesinde faaliyet gösteren İFSAK Belgesel LAB, bugün itibariyle fotoğrafçı Sevil Alkan’ın “Ev Kadınları Vardır” başlıklı belgesel fotoğraf projesini yayınladı.

14 ev kadınını 3 yıl boyunca mesleklerini icra ederken fotoğraflayan Alkan'ın başlangıç noktası annesi.

“Emeğinin karşılığı söz konusu ile edilmeyen 14 milyon kadın”

www.evkadinlarivardir.com adresinden bugün yayınlanmaya başlanan projede, fotoğrafçı Sevil Alkan şunları dile getiriyor:

Mutlu bir çocuktum. Annem, babam, kardeşim, evimiz… Çoğu erkek gibi babamla ev arasında hep biraz mesafe vardı. İşteyken de evdeyken de. 

Annem ise evin ruhuydu. Evin değişmezi, “hanımı”. Annem evin her şeyiydi. Annem evdi. Evin o girdap misali hiç bitmeyen işlerini yapan, yani babamın evle misafirlik bağını varlığıyla sağlamlaştıran bir ev kadını…

Türkiye’de yaklaşık 14 milyon ev kadını var. Aile bireylerinin içinde yaşadığı odalara ev denilmesini sağlayan, yani işleten ama devir edemeyen emekçiler. Emeğinin karşılığı söz konusu bile edilmeyen 14 milyon kadın.

Zengin ya da fakir, zorunluluktan ya da tercih sonucu… Ev kadını olunca emeğin yok sayılır. Zamanın, mutluluğun, sağlığın, bedenin, geleceğin kutsal bir göreve adanmıştır artık. Görülmezsin. 

Bunun için girdim bu işe. Görmek, duymak, evlere girip ev kadınlarının coğrafyasını anlatmak için. Annem dahil 14 kadının evinde günler geçirdim. Ev işleriyle boğuşurken, çocuklarını büyütürken, nadiren de olsa kendileriyle baş başa kalabildiklerinde onları fotoğrafladım. Çünkü: 

Ev Kadınları Vardır!

“‘Anne evi huzuru’nun emeği”

Projenin editörü Altan Bal ise Sevil Alkan’ın çalışmalarıyla ilgili özetle şunları söylüyor:

“Batıya doğru gittikçe gayet sıradan bir durumdur, aile evinden ayrılmak. Uzaktan gördüğümüz kadarıyla 20 yaşlardan sonra gerekli bir durumdur da. Bizde ise birey olabilmenin ilk ciddi savaşıdır ve yaşınızla da pek alakası yoktur. Aile evinden ayrılmak, anne-babaya karşı zorlu bir mücadeleyi gerektirir, ki kadınlar için daha çetin olur.

“Aradan yıllar geçip, yaşlar 35’lere gelince aile evine yapılan ziyaretlerin değeri bambaşka olur. Bir zamanlar ayrılmak için uğraştığınız aile evi her fırsatta içinde olmak istediğiniz huzur ortamına dönüşür.

“Bu huzuru da kısaca anne ile başlayan tamlamalarla özetleriz çoğu zaman; anne kahvaltısı, anne evi, anne huzuru, anne yemeği vb.

“Özetleriz de, bize huzur veren bu ortamın nasıl bir emekle, insan üstü bir kadın emeğiyle oluşturulduğunu bir türlü göremeyiz…

İFSAK Belgesel Lab hakkında

İFSAK çatısı altında çalışmalarına devam eden İFSAK Belgesel LAB, Altan Bal ve Murat Coşkunçay tarafından Ocak 2014'de Türkiye ve dünyaya dair kaygılarla, fotoğrafçılıkla amatör olarak ilgilenen, okumaya, seyretmeye meraklı bireylere yönelik olarak kuruldu.

İFSAK Belgesel LAB, insanın anlama ve anlatma araçlarından biri olan Belgesel disiplininde, günlük hayattan insan hikayeleri anlatarak, bireyin başkayla empati kurma çabasına küçük de olsa bir katkı sağlamayı amaçlıyor.

LAB üyeleri fotoğraf sanatıyla daha çok amatör olarak ilgilenen, istekli İFSAK üyelerinden oluşuyor.

* Ayrıntılı bilgi için tıklayın

(EKN)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell