ŞİŞLİ BELEDİYESİ VE CİNSEL ŞİDDETLE MÜCADELE DERNEĞİ PROJESİ: "Çocuk Anlatır, Sen Dinle"

  • 02 Mart 2018 10:01
  • 617
  • 0 Yorum
ŞİŞLİ BELEDİYESİ VE CİNSEL ŞİDDETLE MÜCADELE DERNEĞİ PROJESİ: "Çocuk Anlatır, Sen Dinle"

Şişli Belediyesi ve Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği çocuk istismarına karşı “Çocuk Anlatır, Sen Dinle. İstismarı Engelle” projesi başlattı.

Proje kapsamında Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği ve Türkiye Aile Planlaması Vakfı uzmanları personel ve veli eğitimleri gerçekleştirecek, eğitime katılan öğretmenler de çocukları bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapacak.

Projenin tanıtım toplantısı bugün Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde gerçekleşti. Toplantının sunumunu yapan Şişli Belediyesi Toplumsal Eşitlik Birimi’nden Zelal Yalçın, ayladır çalıştıkları projenin ne kadar gerekli olduğunu son zamanlarda medyaya yansıyan istismar vakalarından gördüklerini söyledi. Çalışmada kullanackaları kaynakları herkesin kullanımına açacaklarını belirterek bu sayede diğer kurumların da hazırlık sürecini geçip harekete geçebileceklerini belirtti. 

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği Başkanı Şehlem Kaçar, Türkiye Aile Planlaması Vakfı’ndan Nurcan Müftüoğlu söz aldığı toplantıda Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nden Efsun Sertoğlu çocuğun cinsel istismarıyla mücadeleye karşı temel bilgileri içeren bir sunum yaptı.

Diğer yerel yönetimlere örnek olması hedefleniyor

Hayri İnönü, çocuk istismarının mutlaka önlenmesi gereken bir sorun olduğunu ve bunun önüne geçmek için herkese sorumluluk düştüğünü belirtti.

“İstismar vakaları ile karşı karşıya kalınca sesimizi yükseltiyoruz kınıyoruz, ancak başka önemli konu ise çocuk istismarını önlemek için somut adımlar atmak. Projeyi bu amaçla başlatıyoruz. Proje kapsamında eş zamanlı olarak çocuklar bedensel haklarına dair bilinçlendirilecek aynı zamanda da muhtarlar, veliler, öğretmenlere dek geniş bir kesime cinsel istismara uğrayan çocukların nasıl anlaşılacağı, nasıl dinlenip müdahale edileceği konusunda eğitim verilecek.”

Çalışmalarda kullanılan materyallerin belediyenin internet sitesinde yayınlanacağını belirten İnönü,  Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen projenin model oluşturmasını ve diğer yerel yönetimler tarafından da uygulanarak yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini söyledi.

Şehlem Kaçar, cinsel şiddetle mücadelede yerel yönetimlerin koruyucu ve önleyici yaklaşımı sergileyerek adım atmasının önemine değindi.

Diğer yerel yönetimlere bunu örnek olmasını istediğini belirtti.

Nurcan Müftüoğlu, cinsel istismarla mücadelede sahada karşılaştıkları sorunlardan örnekler verirken bütünsel bir yaklaşımın önemine değindi.

Efsun Sertoğlu, “Çocuk susar, sen susma” şeklindeki sloganların iyi niyetli de olsa çocukları görünmez kıldığına dikkat çekti. Projenin sloganı olan “Çocuk Anlatır, Sen Dinle”nin yerinde bir tercih olduğunu belirterek “Çocukları destekler, kendilerini ifade etme hakkı olduğu mesajını verirseniz çocuk anlatır, kendilerine inanılmaz, cezalarla karşılaşırsa korkup susarlar. Çocuklar susmaz, yeter ki dinleyelim” dedi.

Çocuk istismarına karşı temel bilgileri içeren sunumunda da yetişkinlerin çocukların hak sahibi bir varlık olduğu ve çocukların özel alanlarının olduğu gerçeğini yok saydıklarına dikkat çekti.

Proje kapsamında yapılacaklar

Proje kapsamında Şişli Belediyesi bünyesinde Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü, Sosyal destek Hizmetleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü başta olmak üzere farklı birimlerde çalışan personele eğitim verilecek.

Eğitime katılan bilim evi ve gündüz bakım evi öğretmenleri de çocuklara bedensel hakları, yardım isteyebilecekleri mekanizmalar öğretilecek. Eğitimin Şişli’deki tüm anaokulu ve ilkokullara yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Bilim evleri ve gündüz bakım evlerindeki çocukların velilerine yönelik de seminerler gerçekleştirilecek. Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde herkesin katılımına açık bir veli semineri düzenlenecek.

Projeye dair bilgiler Şişli Belediyesi'nin sosyal medya hesabından ve internet sitesinden paylaşılacak. (BK)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell