Çocuk İstismarı Raporunun Meclis'teki Görüşmelerinde Koltuklar Boş Kaldı

  • 21 Şubat 2018 08:41
  • 580
  • 0 Yorum
Çocuk İstismarı Raporunun Meclis'teki Görüşmelerinde Koltuklar Boş Kaldı

* Fotoğraf: Ali Şeker / Twitter

Başta Cinsel İstismar Olmak Üzere Çocuklara Yönelik Her Türlü İstismar Olaylarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Raporu, 435 gün sonra Meclis Genel Kurulu’nda görüşüldü.

Genel Kurula milletvekillerinin katılımının az olduğu gözlemlendi. Söz alan vekiller raporda yer alan Daimi Çocuk Hakları Komisyonu’nun kurulmamış olduğuna dikkat çekti. 

Önce AKP oylarıyla reddedilmişti

MHP'nin çocukların her türlü istismardan korunması, yaşanan sorunların tespit edilmesi ve çözüme yönelik çalışmalar yapılması konusundaki önergesinin gündeme alınması önerisi 23 Mart 2016’da AKP’nin oylarıyla reddedilmişti. 24 Mart 2016’da AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı CHP, HDP ve MHP gruplarıyla varılan anlaşma uyarınca TBMM Genel Kurulu’nda ortak önerge verileceğini ve çocuk istismarı konusunda araştırma komisyonu kurulacağını söylemişti.

Komisyon’un hazırladığı 3 Kasım 2016 tarihli rapora Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi ve Millilyetçi Hareket Partisi (HDP) şerh koymuştu.  Şerh noktaları Komisyon Başkanlık Divanının AKP’li üyelerden oluşması, raporda çocuk haklarıyla bağdaşmayan yanlış tespit ve öneriler bulunması, raporun dar çerçevede kalması üzerineydi.

Depboylu:  Komisyon çalışmaları dar çerçevede yürütüldü

Meclishaber’de yer alan bilgilere göre rapor üzerinde MHP Grubu adına söz alan Aydın Milletvekili Deniz Depboylu, komisyonun çalışmalarını dar bir çerçevede yürüttüğünü, yeterli saha çalışması yapmadığını söyledi.

Toplantılarımızda çocuk ihmali, çocuğa yönelik fiziksel istismar, suça yönelen çocuklar, sokakta yaşamak zorunda kalan çocuklar ve hatta erken yaş evlilikler üzerinde durulmadı, bu konularla ilgili olarak araştırma ve incelemelerde maalesef bulunulmadı.

Mecliste bulunan tüm siyasi partilerin ortak görüşü olmasına rağmen, daimi bir çocuk hakları komisyonun kurulmasının Meclis tarafından kabul edilmediğine dikkat çekti.

Depboylu, Bakanlar Kurulu bünyesinde bir komisyon oluşturulmasının sevindirici ancak yeterli olmadığını belirterek, tüm siyasi partilerin de buna destek vermesi amacıyla Meclis’te komisyonun hemen kurulması gerektiğini söyledi.

Bozkurt’tan AKP’li vekil yok eleştirisi

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt ise görüşmelerde, TBMM Genel Kurulunda AKP’li milletvekillerinin bulunmadığını vurgulayarak, bu durumu eleştirdi.

Şimdi, ben deminden beri sayıyorum. 5 sayın AKP'li milletvekili kardeşimi saygıyla selamlıyorum. Neden bunu söylüyorum? Yani savaşı konuşuyoruz, kimse yok. Ölümleri konuşuyoruz, kimse yok; iç barışı konuşuyoruz, kimse yok; çocuk istismarını konuşuyoruz, kimse yok.

AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, TBMM'de daimi bir çocuk hakları komisyonu kurulmasıyla ilgili teklifin Anayasa Komisyonunun gündeminde beklediğini belirterek, Umut ediyoruz, inşallah kısa süre içerisinde bu komisyon kurulur ve Mecliste çok önemli çalışmalara imza atar. dedi.

Kerestecioğlu: Bugüne dek adım atılmadı

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, komisyonun kurulmasını, çocuk istismarına karşı güçlü ve etkili bir tepki veren duyarlı kamuoyu ve halkın sağladığını belirtti.

Hükümetin, bu duyarlılığa yanıt veremediğini öne süren Kerestecioğlu, Raporda yapılması gerekenleri tek tek ifade ettik fakat o günden bu yana tek bir adım atılmadı. Komisyonun kurulmasında uzlaştığı Daimi Çocuk Hakları Komisyonu bu dahi Mecliste kurulmadı” dedi.

Çocuğun cinsel istismarının önlenmesi, bunun yolu hadım gibi popülist cezalar getirmekten değil Türkiye Psikiyatri Derneğinin de belirttiği gibi cinsel taciz ve istismara zemin hazırlayan toplumsal değerlere, cinsiyet eşitsizliğine müdahale edebilecek kapsamlı politikalar geliştirilmesi, cinsel suçlarla ilgili kamu duyarlılığının artırılması, mağdurun adalet sistemine hızla erişiminin sağlanmasından geçer.”

Tunç: Daimi komisyon teklifi Anayasa Komisyonu’nda bekliyor

Başta Cinsel İstismar Olmak Üzere Çocuklara Yönelik Her Türlü İstismar Olaylarının Araştırılarak alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, komisyonun kuruluş aşaması ve çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

 TBMM'de daimi bir çocuk hakları komisyonu kurulması gerektiğini, bununla ilgili teklifin Anayasa Komisyonunun gündeminde beklediğini anımsatan Tunç, Umut ediyoruz, inşallah kısa süre içerisinde bu komisyon kurulur ve Mecliste çok önemli çalışmalara imza atar dedi

İl ve ilçelerdeki çocuk koruma koordinasyon kurullarının etkin hale getirilmesi gerektiğinin altını çizen Tunç, ceza kanununda düzenlenmesi gereken diğer konularla ilgili raporda önerilerin bulunduğunu dile getirdi.

Özellikle Türk Ceza Kanunu'nda çocuk istismarı suçuna verilecek cezalarda istismar eden ile mağdur arasındaki yaş farkının da gözetilmesi gerektiğini önerdiklerini anlatan Tunç, mağdur ile fail arasındaki yaş farkı arttıkça cezada da kademeli bir artış olması gerektiğini belirtti. Tunç, Yeni yasal düzenleme gelecek, bu konuda da inşallah raporumuzdaki bu teklif dikkate alınacaktır” dedi.

Tunç, çocuk pornografisine bilerek erişim sağlanması suç olarak tanınmasını, suç mağduru çocukların tekrar tekrar ifadelerinin alınmasının önüne geçilmesini, çocuk izleme merkezlerinin sayısının tüm illere yaygınlaştırılmasını istedi.

Akdağ: 6 Bakanlı komisyonda eylem planı gerçekleştireceğiz

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, kendisinin koordinasyonunda, 6 bakan ile bir komisyon kurulduğunu anımsatan Akdağ, ellerindeki bütün verileri değerlendirerek, süratle bir eylem planı gerçekleştireceklerini söyledi.

Bu eylem planının birinci ayağı, derhal yapılacak işlerle alakalıdır. Bunların hiç gecikmeden behemehal uygulamaya konulması gerekecek. Diğer kısmı ise orta ve uzun vade için doğru stratejiler oluşturarak bir stratejik belge ve eylem planı çerçevesinde yola devam etmektir.

Şimdi atılabilecek en hızlı adımları atacağız ve bir taraftan bunları uygulamaya koyarken bir taraftan da yeni bir strateji belgesi ve eylem planı hazırlayacağız. (BK)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell