AKM Müdürü Mimarlar Odası Yetkilileriyle Güvenlik Telsizinden Konuştu

  • 13 Şubat 2018 14:06
  • 137
  • 0 Yorum
AKM Müdürü Mimarlar Odası Yetkilileriyle Güvenlik Telsizinden Konuştu

İstanbul, Beyoğlu’ndaki Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) yıkımın başladığı iddiaları üzerine Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği üyeleri ve avukatları AKM’de inceleme yapmak istedi. 

TIKLAYIN - AKM’de Asbest Çıktı

TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, Çevre Etki Değerlendirme Kurulu sekreteri Mücella Yapıcı ve TMMOB'un yeni AKM projesinin yürütmesinin durdurulması yönünde açtığı davanın da avukatı olan Can Atalay AKM binasının Gümüşsuyu’ndaki girişinde bekleyen güvenlik görevlilerine içeri girmek istediklerini söylediler.

AKM Kurum Müdürü Cahit Koca ile görüşen görevliler, Mimarlar Odası yetkililerine bakanlığın izni olmadan içeri alım yapılmadığını söyledi. Eyüp Muhcu, Cahit Koca’nın kapının önüne gelmesini rica etti. Ancak bunu da kabul etmeyen müdür Koca, Muhcu ile güvenlik telsizinden konuştu.

AKM Müdüründen polise “müdahale” talimatı

“Yıkımla ilgili süreci yerinde konuşmak ve yasal sorumluluklarınızı hatırlatmak istiyorum” diyen Muhcu’ya Koca, “Ben sorumluluğumu biliyorum, Ankara ile görüşebilirsiniz, toplantıdayım” diye yanıt verdi.

Ardından gerekli açıklamayı yaptığını söyleyen Koca “Emniyet teşkilatımızdan arkadaşlar orada, müdahale ederler” diyerek polislere talimat verdi.

Muhcu: AKM İstanbul’un belleğidir

Muhcu, Yapıcı ve Atalay görüşmeden sonra AKM’nin önüne gelerek konuya ilişkin açıklama yaptı. Muhcu “Burada oldu bitti yaratılmak istendiğinin farkındayız” diyerek şu ifadelere yer verdi:

“Biz bu şehrin yaşayanları, yurttaşlarıyız. Ortada onaylanmış bir restorasyon projesi var. Bu proje Kültür Bakanlığı’nın, Beyoğlu Belediyesi ve Mimarlar Odası tarafından da desteklenmiştir. Bu nedenle de ruhsat verilmiştir.

“Burada yetkililere düşen görev onaylı restorasyon projesini tamamlamaktır. Bunun dışındaki her türlü girişim hukuken suçtur. Yıkılması söz konusu olan herhangi bir betonarme bina değildir, İstanbul’un belleğidir.”

Yapıcı: Yargı süreci bitmeden tek bir kazma vurulamaz

Muhcu’nun ardından söz alan Mücella Yapıcı ise Koruma Kurulu’nun verdiği kararı hatırlatarak “Kendi başına çelişkilidir ve hukuka aykırıdır ve tarafımızdan yargıya götürülmüştür” dedi.

Yürütmeyi durdurma kararının verilmesi için Can Atalay’ın mahkemeye tekrar beyanda bulunduğunu belirten Yapıcı “Yargı süreci bitmeden buraya tek bir kazma dahi vurulamaz” diye konuştu.

Ne olmuştu?

İstanbul Taksim’de bulunan ve 2008 yılında “tadilat” nedeniyle kapatılan AKM on yıldır kapalı bir şekilde bekletiliyor.

İstanbul Devlet Tiyatrosu, Opera ve Balesi, Devlet Senfoni Orkestrası’nın daimi sahnesi olan kültür merkezi, 2005'de depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yıkılması gündeme getirildi.

2007'de İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından ‘‘1. Grup Kültür Varlığı’’ olarak tescillendi. Yıkımı yapılamayınca 20087de tadilat gerekçesiyle AKM’nin sanatsal faaliyetleri durduruldu.

Mart 2016 tarihinde Adrian Smith & Gordon Gill Mimarlık firmasının AKM'nin yerine hazırladığı  Istanbul Cultural Centre adlı proje WAN Future Project Civic Building 2015 adlı uluslararası bir mimarlık yarışmasında birincilik ödülü alınca AKM'nin yıkılacağı konusu yeniden gündeme geldi.

Yeni AKM Projesi ise 6 Kasım 2017’de yapılan bir törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından tanıtıldı. Erdoğan,  AKM'yi Talihsiz bir mekan olarak niteleyerek şöyle konuşmuştu:

10 yıl önce başlaması gereken bir işe bugün başlanıyor. AKM'yi çoktan bitirmiş, milletin hizmetine sunmuş olmalıydık. Ülkemizin kaybettiği yılların hesabını kim verecek.”

(TP)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell