Dink Davasında İki Trabzon Jandarması Görevlisine Tahliye

  • 13 Şubat 2018 09:28
  • 94
  • 0 Yorum
Dink Davasında İki Trabzon Jandarması Görevlisine Tahliye

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Okan Şimşek ile Veysal (Satılmış) Şahin’in tahliyelerine karar verdi.

Şimşek ve Şahin, Dink cinayeti istihbaratı geldiğinde ve cinayet işlendiğinde Trabzon Jandarma görevlileriydi.

Başkan Ali İhsan Horasan ile üyeler Mesut Düzgün ve Sonat Güvenç’ten oluşan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi kararında şu ifadelere yer verdi:

…İstihbarat faaliyeti sonrasında düzenlenmesi gereken görev sonuç raporuyla ulaşılmak istenen gayeye sanıklar Okan Şimşek ve Veysal Şahin’in aldıkları bilgiyi sıralı amirlerine gecikmeksizin iletmeleriyle ulaşılması, tutuklu kaldıkları süre, sanıkların ByLock programı kullanmadıkları, sanık Veysal Şahin’in Bank Asya’da hesabının bulunmaması, sanık Okan Şimşek’in Bank Asya’da hesabı bulunmasına rağmen herhangi bir para hareketinin bulunmadığı, sanıkların üzerine atılı suçun vasfının değişmesi ihtimali, tutuklamanın bir tedbir oluşu…

Mahkeme sanıklara yurt dışı yasağı koydu ve adli kontrol uygulanmasına karar verdi.

Astsubay Şahin ve Şimşek kimdir?

Dönemin Trabzon Jandarması İstihbarat Görevlisi Astsubay Veysal Şahin ve Trabzon Jandarması İstihbarat Görevlisi Astsubay Okan Şimşek, cinayet öncesinde Yasin Hayal’in [tetikçi, sanık] eniştesi olan Coşkun İğici’den [tanık] Dink’in öldürüleceğine dair bilgiyi alan Trabzon Jandarma İstihbarat görevlileriydi.

Şimşek ve Şahin, mahkemede yaptıkları savunmada aldıkları bilgiyi, İstihbarat Şube Müdürü’ne ilettiklerini ancak herhangi bir emir almadıklarını savunmuştu.

İddianamede cinayetin işlenmesinin ardından dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Albay Ali Öz’ün [dava sanığı] emri ile ihbardan yeni haberdar olmuşlar gibi sahte bir görev sonuç belgesi düzenledikleri iddiası yer alıyor.

Yine Ali Öz’ün emriyle Okan Şimşek, Veysal Şahin ve kimliği henüz netleşmeyen bir kişinin önce İğci’nin çalıştığı yere gittiği daha sonra da Trabzon terminalinde İğci’yi araca alarak konuşmaması konusunda tehdit ettikleri dava dosyasında yer alan iddialar arasında.

Şimşek ve Şahin Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde aralarında Albay Öz’ün de olduğu Trabzon Jandarma görevlileri hakkında açılan davada yargılanmış, 2011 yılında dörder ay hapsine mahkum olmuştu. Dink ailesinin avukatları her iki mahkeme kararını da temyiz etmişti. Yargıtay, Ağır Ceza Mahkemesinin verdiği kararı Kasım 2015 tarihinde bozdu.  

Şahin ve Şimşek, Savcı Gökalp Kökçü’nün Dink cinayetinde kamu görevlilerinin sorumluluğuna ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. (EA)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell