Şanar Yurdatapan’dan Erdoğan’a Suç Duyurusu

  • 13 Şubat 2018 08:42
  • 107
  • 0 Yorum
Şanar Yurdatapan’dan Erdoğan’a Suç Duyurusu

Müzisyen Şanar Yurdatapan, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu, 1 liralık manevi tazminat davası açtı.

Erdoğan’ın Afrin’e yönelik askeri harekata son verilmesi ve sorunların diyalogla çözülmesi talebini dile getiren 170 imzalı Yurttaş Girişimi bildirisiyle ilgili sözlerinin nefret söylemi içerdiğini ve hakaret suçu barındırdığını belirten Yurdatapan, Erdoğan’ın Türk Ceza Kanunu’nun 125 ve 216. maddelerine göre suç işlediğini savundu.

TIKLAYIN - Erdoğan: Adının Önünde Profesör, Sanatçı Olan Birileri, Savaşı Durdurun Diyor

Şanar Yurdatapan konuya ilişkin şunları söyledi:

“Erdoğan’ın sözleri hakaret”

“28 Ocak 2018’de AKP Çorum il kongresindekonuşanErdoğan, Afrin operasyonu ile ilgili olarak bir bildiri hazırlayıp AKP’li milletvekillerine gönderen 170 kişiyi hain, ahlaksız, adi, sözde sanatçıolarak niteledi; yaptıkları işin riyakarlık, sahtekarlık, fikir soytarılığı, teröristlere canlı kalkan olmak, bölücü terör örgütüne yardakçılık olduğunu söyledi.

“Geniş katılımlı bir toplantıda alenen söylenen bu sözler, tüm televizyon kanallarında yayınlandı, gazetelere ve sosyal medyaya aynen yansıdı.

“Bu sözler, TCK’nin 125. maddesine göre ‘hakaret’ suçunu oluşturuyor. Bu nedenle kendisi aleyhine sembolik olarak 1 liralık manevi tazminat talebiyle dava açıyoruz.

“Nefret söylemi”

“Ama bundan da önemlisi, bu demeç gayet açık şekilde ‘Nefret Söylemi’ niteliğinde ve TCK’nin 216. maddesine göre suç oluşturuyor.

“Maddede sözü edilen ‘açık ve yakın tehlike’nin varlığı ise hemen kendini gösterdi. AKP yanlısı troller harekete geçerek imza sahiplerine tehditler yağdırdılar. change.org sitesinde ‘170 kişi yurttaşlıktan atılsın’ şeklinde başlattıkları imza kampanyasına gelen yorumlar bunun somut kanıtı. Bütün bu kanıtları yazılı ve görüntülü olarak savcıya ve mahkemeye sunuyoruz.

“Bizimle aynı durumda olan diğer arkadaşlarımızı da tek tek ya da gruplar halinde suç duyurularında bulunmaya, imkanı olanları tazminat davaları açmaya davet ediyoruz.”

TCK 125. Madde

Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden (...) (1) veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir.

(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.

(3) Hakaret suçunun; a) Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı, b) Dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı, c) Kişinin mensup bulunduğu dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle, İşlenmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

(4) (Değişik: 29/6/2005 – 5377/15 md.) Hakaretin alenen işlenmesi halindeceza altıda biri oranında artırılır.

TCK 216. Madde

(1) Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrikeden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(EKN)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell