Reuters: Şam Yönetimi Afrin'e Yapılan Desteğe Göz Yumuyor

  • 11 Şubat 2018 12:28
  • 130
  • 0 Yorum
Reuters: Şam Yönetimi Afrin'e Yapılan Desteğe Göz Yumuyor

Reuters haber ajansı bugün abonelerine Suriye yönetiminin Afrin’e gizlice Türkiye’yenin operasyonuna kanşı sileh ve insani yardım yaptığına dair bir haber geçti.

“Friend or foe? Assad quietly aids Syrian Kurds against Turkey (Dost mu, Düşman mı? Esad, Suriyeli Kürtleri Türkiye'ye karşı sessizce destekliyor) başlığıyla verilen haber, Reuters’in Beyrut bürosundan Laila Bassam ile Tom Perry imzasıyla yayınlandı. Bassam ve Perry haberi Halep’ten geçmiş.

Haberde verilen bilgilere göre Şam yönetimi aslen Kürtlerin özerklik taleplerine karşı “ Fakat Afrin'de Türkiye’nin ilerlemesine karşı ortak düşman olarak Türkiye’yi görüyor ve Afrin’e yardımı karşılıklı bir çıkar olarak görüyor.”

Reuters haberini her iki tarafın yetkililerinin kendilerine yaptığı açıklamaya dayandırdı.

Reuters muhabirlerinin yorumuna göre “Bu yardım muhtemelen Afrin’deki Kürt direnişinin uzun sürmesini sağlayabilir”.

Şam yönetimi ile Afrin üzerinden Kürtlerin işbirliği Suriye’deki denklemi biraz daha çıkmaza sokuyor. Reuters haberinde bu konu şöyle açıklanıyor: “ABD için, bu gelişmeler Suriye'deki Kürt müttefiklerinin Esad yönetimi ile anlaşma yapabilme zeminlerinin de bulunduğunu gösterdi.”

Suriye'deki diğer Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgeler olan Kobani ve Cezire bölgesinden Afrin’e destek gönderilmesine izin vermesi için Şam ile anlaşıldığına yönelik bir açıklama da Suriye Demokratik Güçleri (SDF) sözcüsü Kino Gabriel’den geldi.

Reuters bu açıklamayı şöyle aktardı:  Afrin'e takviye sağlamak için farklı yollar var ancak temel rota rejim güçlerinin hakim olduğu bölgeden geçiyor. İki taraf Kobani ve Cezire’den destek yollanması için mutabakata vardı.”

Suriye ordusundan bir komutan ise bu anlaşmanın gerekliliğini şöyle açıkladı: Kürtlerin rejimle işbirliği yapmaktan başka seçenekleri bulunmuyor.”

Aynı komutan insani yardım ve lojistik destek için topraklarından geçişlere gözyumduklarını söyledi. (HK)

* Manşet fotoğrafı: Anadolu Ajansı'nın Afrin Operasyonu haritası - 7 Şubat 2018

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell