HDP’li Baluken’e Verilen Hapis Cezasının Gerekçeli Kararı Açıklandı

  • 11 Şubat 2018 10:40
  • 192
  • 0 Yorum
HDP’li Baluken’e Verilen Hapis Cezasının Gerekçeli Kararı Açıklandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nce 16 yıl 8 ay hapis cezası veren mahkeme, gerekçeli kararını açıkladı.

Mahkeme gerekçeli kararında, Baluken’in 27 Şubat 2016’da yaptığı konuşmayı “örgüt propagandası” olarak nitelerken “düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğini” belirtti.

Baluken’in katıldığı yedi ayrı eylemi de değerlendiren mahkeme, eylemlerin PKK/KCK çağrısıyla gerçekleştiğini belirterek, Baluken’in “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla da cezalandırılmasına karar verdiğini kaydetti.

4 Kasım 2016'da gözaltına alınarak getirildiği Bingöl'de tutuklanan Baluken Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak, Terör örgütü üyeliği ve Terör örgütü propagandası yapmak suçlamalarıyla yargılanmıştı.

TIKLAYIN - Milletvekili Baluken'e 16 Yıl 8 Ay Hapis Cezası

“Konuşmaları yasama sorumsuzluğu kapsamında değil

Mahkeme 83 sayfalık kararda Baluken hakkındaki iddiaları ve savunmaları inceledi. Baluken’in konuşmalarının yasama sorumsuzluğu kapsamında kaldığına ilişkin talebinin bulunduğu belirtilen kararda, Baluken’in TBMM çalışmaları sırasında yaptığı konuşmalara dair tutanakların getirtildiği kaydedildi.

“Tutanaklara göre, Baluken'in “aynı veya benzer konuşmaları Meclis çatısı altında yapmadığını” belirten mahkeme, konuşmaların yasama sorumsuzluğu kapsamında olmadığına karar verildiğini ifade etti.

Baluken’in kendisine ait olmadığını söylediği konuşmada suç unsuru yok”

Baluken hakkında, Demokratik Toplum Kongresi'nin 2011 ve 2012'de yapılan iki ayrı kongresindeki konuşmaları nedeniyle “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma” iddiasıyla dava açıldığını belirten mahkeme, Baluken’in konuşmalardan birinin kendisine ait olmadığını söylediğini kaydetti.

Mahkeme, Baluken’in kendisine ait olmadığını belirttiği konuşmasında suç unsuru görmediği için konuşmanın kendisine ait olup olmadığı konusunda araştırma yapmaya dahi ihtiyaç duymadığını ifade etti.

Baluken'in konuşmasında vahim nitelikte eylem gerçekleştirildiğine dair delil bulunmadığı belirtilen kararda, Sanığın konuşmasının terör örgütünün başvurduğu şiddet ve tehdit içeren yöntemleri meşru gösterecek, bu yöntemleri övecek, bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek nitelikte olmadığından ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde garanti altına alınan masumiyet karinesi uyarınca sanığın atılı suçu işlediğini gösterir mahkumiyetine yeterli kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden beraatine karar verilmiştir denildi.

İki davadan beraat

Baluken'in, 14 Temmuz 2012 tarihinde Diyarbakır'da yapılan gösteriye katılması nedeniyle “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama suçuyla” cezalandırılmasına karar verildiğini belirten mahkeme, sanık hakkında aynı olaydan açılan “Terör örgütü propagandası yapmak” davasından ise beraatine karar verildiğini açıkladı.

Baluken'in belirtilen eylemde yaptığı konuşmanın içeriğinin “terör örgütünün başvurduğu şiddet ve tehdit içeren yöntemleri meşru gösterecek, bunları övecek, bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek nitelikte olmadığını” kaydeden mahkeme, eylemin kanunda suç olarak tamamlanmamış olması nedeniyle beraat kararı verildiğini ifade etti.

İdris Baluken hakkında

Türkiye Büyük Millet Meclisi 26. Dönem Diyarbakır Milletvekili Baluken, 2 Temmuz 1976'da Bingöl'de doğdu. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Heybeliada Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz alanında uzmanlığını aldı. Bingöl Verem Savaş Dispanseri, Bingöl Devlet Hastanesi ve Diyarbakır Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalıştı. Toraks Derneği, Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır şubelerinde yönetici olarak görev yaptı.

Uzmanlık dalıyla ilgili olarak yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda akademik çalışmaya katıldı. 24. Dönemde Bingöl Milletvekili seçildi. Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği yaptı. 24., 25. Ve 26. Dönem'de HDP Grup Başkanvekilliği görevini yürüttü. Çok iyi düzeyde Kürtçe, orta düzeyde İngilizce bilen Baluken, evli ve 2 çocuk babası.

(TP)

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell