Eski Asistanlarından Raşit Tükel’e Destek

  • 01 Şubat 2018 12:41
  • 625
  • 0 Yorum
Eski Asistanlarından Raşit Tükel’e Destek

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan TTB Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel’in asistanlığını yapmış hekimler, destek açıklaması yaptı.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda öğretim görevlisi olan Tükel, 1991’den bugüne görev yapıyor.  Bu yıllar içinde Tükel’in yanında asistanlık yapan hekimlerin bir kısmının kaleme aldığı metin şöyle:

“Çok şey yazdık, çok şey paylaşmak, söylemek istedik, durduk. Sonuçta ne kadar yazsak, söylesek üzüntümüzü, tepkimizi, öfkemizi, özlemimizi anlatmaya, aktarmaya yetmeyecekti.

“Bizler bir dönem birlikte Raşit Hocanın asistanlarıydık. Bugün Hoca’nın haberini aldığımızda hepimiz başka yerlerde, başka çatılar altında ondan insanlığa ve hekimliğe; hassasiyet ve özene; insana ve emeğe saygıya; etiğe, bilime ve adalete; incelik ve nezakete; sorumluluk, çalışkanlık, ilkelilik ve adanmışlığa; paylaşmaya, dostluğa ve bağlanmaya dair ne kadar çok şey öğrendiğimizi, aldığımızı hatırladık, hissettik.

“Farklı yerlerde bir tarafımızın hala Çapalı kalmasının ne kadar Raşit Hoca’yla olmuş olmaktan olduğunu duyumsadık.

“Tüm bu süreçte, olanlar karşısında içimiz acıdı.

“Bugünler geçecek, hakikat kalacak. Raşit Hoca da olduğu gibi, hep hoca gibi Hoca, insan gibi insan kalacak. Bizimle kalacak, bizimle olacak. Hoca, öğretmeye, paylaşmaya, dayanışmaya devam edecek.

“Minnettarız.”

İmzacılar

Dr. Amber Özhan, Dr. Atike Çıta, Dr. Aysu Tihan, Dr. Banu Aslantaş Ertekin, Dr. Batuhan Ayık, Dr. Berna Özata Yıldızhan, Dr. Cavid Guliyev, Dr. Cem Taylan Erden, Dr. Ceylan Ergül, Dr. Çağrı Yüksel, Dr. Deniz Karayün, Dr. Didem Aksüt Dönmez, Dr. Dilek Güntepe, Dr. Evrim Göde, Dr. Gasım Gasımzade, Dr. Hasan Efe, Dr. İlker Özyıldırım, Dr. İlker Taşdemir, Dr. Meliha Öztürk, Dr. Mine Öztürk, Dr. Muhammed Mehtar, Dr. Nalan Öztürk, Dr. Neşe Direk Tecirli, Dr. Özay Özdemir, Dr. Seda Şahin Özyıldırım, Dr. Sercan Karabulut, Dr. Sevda Bıkmaz, Dr. Zerrin Oğlağu, Dr. Zeynep Tatar.

Prof. Dr. Mehmet Raşit Tükel kimdir?

Akademisyen, psikiyatri uzmanı. 1959 Nazilli doğumlu. 1983 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunu.

Prof. Dr. M. Raşit Tükel 1959 yılında Nazilli'de doğdu. İlkokulu Nazilli'de bitirdikten sonra, ortaokulu İzmir Bornova Anadolu Lisesi'nde, liseyi Ankara Fen Lisesi'nde okudu.

1983 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, 1991 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'ndan uzmanlığını aldı.

1993 yılında psikiyatride doçentlik sınavında başarılı olmasının ardından, İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'na 1995 yılında doçent, 2000 yılında profesör olarak atandı.

İstanbul Üniversitesi 2015 rektörlük seçimlerinde en çok oyu almasına rağmen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör olarak atanmadı.

Tükel, İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda 1994 yılından bu yana Ayaktan Tedavi Birimi sorumluluğunu ve 1998 yılında kurduğu Anksiyete Bozuklukları Polikliniğinde anksiyete bozuklukları ve obsesif-kompulsif bozukluk hastalarında tedavi, izleme ve araştırmaya yönelik faaliyetleri yürütüyor.

Tükel'in ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel makalesi var. Tükel, birçok kitabın da editörü ya da bölüm yazarı. Tükel çeşitli bilimsel dergilerde Yayın Kurulu ya da Danışma Kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

1977 Ankara Fen Lisesi Mezunu. İstanbul Üniversitesi İstanbul Ruh Sağlığı ve Hastane A.D. Profesör. 2004-2009 Türkiye Psikiyatri Derneği Yeterlik Kurulu Başkanı. 2005-2009 TTB-UDEK Başkanı. 2006-2018 TTB Merkez Delegesi. 2011-2015 Tıpta Uzmanlık Kurulu Üyesi. 2014-2016 TTB Merkez Konseyi II. Başkanı. 2016’da Merkez Konseyi Başkanı seçildi.

(HK)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşivde Ara

Sizehaber'de Hangi Dilde Haber Yayınlansın?

  • Kürtçe
  • İngilizce
  • Diğer
  • Fransızca
  • İspanyolca
  • Almanca

Hava Durumu

Foto Galeri

Piyasa Durumu

DOLAR
r57shellr57shell